mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Parkowanie bez problemów

Parkowanie bez problemów

Już niedługo poszukiwanie miejsca parkingowego oraz ulokowanie w nim auta nie będzie dla niektórych jednym z największych utrapień w codziennym użytkowaniu samochodu. Firma Hella zamierza bowiem ułatwić życie wielu kierowcom, wprowadzając na rynek system elektronicznej asysty parkowania.

Parkowanie bez problemów

Nowoczesne urządzenie pomoże przy parkowaniu w wąskich przestrzeniach umiejscowionych wzdłuż drogi. Cała filozofia systemu wspomagania parkowania polega na tym, że w momencie podjeżdżania do potencjalnego miejsca, gdzie chcielibyśmy zaparkować, ultradźwiękowe sensory zaczną mierzyć wielkość luki parkingowej. Jeżeli okaże się, że miejsca jest wystarczająco na przeprowadzenie manewru, to jedyną rzeczą, którą będzie musiał wykonać kierowca, jest operowanie pedałem gazu oraz hamulca. Wszystkie czynności związane ze sterowaniem odbywają się wtedy automatycznie.

Po wykryciu podczas jazdy odpowiedniego miejsca do zaparkowania pojazdu, komputer pokładowy daje kierowcy sygnał audio-wizualny. Wtedy też musi on potwierdzić chęć parkowania zatrzymaniem samochodu, wrzuceniem biegu wstecznego, a następnie aktywacją systemu poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Elektroniczny asystent przejmuje wtedy kontrolę 'nad sterami', kierowca ściąga ręce z kierownicy, obserwuje przestrzeń do parkowania oraz operuje akceleratorem i hamulcem. System precyzyjnie ustawia skręt kół, a następnie wylicza trajektorię w taki sposób, żeby manewr nie wymagał już żadnych poprawek. Potencjalne miejsce do parkowania skanowane jest przez zaawansowane sensory, sprawdzające nie tylko długość, ale także głębokość miejsca parkingowego oraz obecność ewentualnych przeszkód. Pomimo tego, że urządzenie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie z zaparkowaniem samochodu, to ze względów bezpieczeństwa cała operacja może zostać przerwana natychmiastowo, gdy kierowca złapie za obręcz kierownicy.

Hella zapewnia, że implementacja nowoczesnego systemu w samochodzie nie jest zbytnio skomplikowana. Nowy asystent parkowania wejdzie do masowej produkcji już w 2009 roku, natomiast przypuszczalna cena takiej opcji w samochodzie będzie już zależna od danego producenta.

Czytaj także:

Samo-parkowanie (2006-10-18)

Tematy w artykule: Hella Park Assistant

Podobne wiadomości:

Samo-parkowanie

Samo-parkowanie

Technika 2006-10-18

Komentuj:

~pampalini 2007-01-07

ale w priusie to nie działa

~Smok 2006-11-23

Toyota Prius już to ma!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala – dane techniczne
Skoda Scala – dane techniczne
Skoda Scala to kompaktowy model, który już 6 grudnia zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności. Wiemy już, jakie silniki trafią pod maskę.