mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Passat z filtrem cząstek stałych

Passat z filtrem cząstek stałych

Nowy silnik diesla 2.0 w Passacie zawiera nowoczesny filtr cząstek stałych regenerujący się na bieżąco.

Volkswagen Passat (sedan i kombi) jest teraz dostępny z nowym silnikiem wysokoprężnym 2.0 TDI czterocylindrowym o mocy 136KM/100 kW. Po raz pierwszy silnik ten został użyty w minivanie Touran, a dostępny jest obecnie również w Golfie V. Nowością w tym silniku jest zastosowanie filtra cząstek stałych.

Filtr ten wspierający pracę diesla ulokowany jest poniżej silnika. Obudowa jego zrobiona jest z nierdzewnej stali, zaś sam filtr ze związków węglanu krzemu. W czasie pracy silnika filtr zatrzymuje wszelkie nieczystości, tylko spaliny przechodzą przez porowatą ścianę filtra do sąsiedniego kanału wylotowego. Następuje tu ciągła regeneracja filtra. Odfiltrowane cząstki sadzy są następnie regularnie spalane w wysokiej temperaturze przez gorące spaliny, co zapobiega zatykaniu się filtra.

Tak skonstruowany filtr zapewnia jego długą żywotność porównywalną z żywotnością samochodu.

Komentuj:

~*** 2008-05-30

NGK to Nippon Gaishi Kaisha czyli Japoński Zakład Ceramiczny, jedyny producent ceramicznego wkładu do wszystkich DPF w autach WV group. "Szkopy" dają tylko metalową puszkę. Francuzi bazują na trochę innym rozwiązaniu. Mądrale.

~/// 2008-04-03

i na dodatek spiekany weglik krzemu grupa psa jest daleko w tyle za NGK które sukcesywnie przejmuje rynek

~jack 2008-03-11

francja robi szmelz nikt nie zrobi tak samochodu jak niemcy:P

~mm 2007-09-15

dokladnie francuzi juz do 406 2.2 hdi to stosowali

~Dyz 2007-01-05

na pewno nie związki węglanu krzemu. Jeśli juz to weglik krzemu. Nie trzeba być chemikiem, żeby kojazyć, że węglany tworzą sie z metalami. Przydalaby sie autorowi odrobina czasu na upewnienie sie jak przetłumaczyć "zagraniczny" wyraz na nasz język. Poza tym wiadomo mi skad inąd, że VW stosuje filtry ze spieków SMF a nie ceramiczne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan uruchomił największą baterię słoneczną
Nissan potwierdził włączenie największej baterii dachowych paneli słonecznych w Holandii, zainstalowanej w należącym do firmy obiekcie w Amsterdamie.