mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Pierwsze seryjne reflektory z białych diod LED

Pierwsze seryjne reflektory z białych diod LED

Hella opracowała zespolone światła pozycyjne i dzienne do nowego Audi A8 W12 - przyszłość lamp czołowych należy do technologii diodowych.

Pierwsze seryjne reflektory z białych diod LED

Poza tymi technicznymi zaletami białe diody LED oferują zupełnie nowe możliwości stylizowania przednich pasów aut. Jednym z przykładów jest zintegrowane światło pozycyjne i dzienne w nowym Audi A8 W12: pięć białych, wysokowydajnych diod LED w każdej lampie rozmieszczono jak pięć oczek na kostce do gry. Zarówno w trybie świateł dziennych, jak i przytłumionych świateł mijania w nocy nadają one topowej wersji A8 absolutnie jedyny w swoim rodzaju wygląd. Jasna barwa światła diod jest identyczna z kolorem światła ksenonowego, które zapewnia optymalne oświetlenie drogi za pośrednictwem modułu biksenonowego. Ponadto światło doświetlające zakręty zapewnia wyższe bezpieczeństwo podczas manewrów na skrzyżowaniach oraz pokonywania ostrych zakrętów.

Zrealizowanie tego zespolonego światła pozycyjnego i dziennego jest pierwszym krokiem na drodze do wytworzenia lampy głównej, w której światła mijania i drogowe także są realizowane z wykorzystaniem diod LED. Na międzynarodowym salonie samochodowym we Frankfurcie Hella zaprezentowała po raz pierwszy publicznie prototypy takich lamp. W związku z błyskawicznie poprawiającą się wydajnością diod LED należy się spodziewać, iż do roku 2010 uzyskają wielki udział w rynku oświetlenia samochodowego.

Jazda ze światłami włączonymi w ciągu dnia jest już obowiązkowa we wszystkich krajach skandynawskich oraz niektórych innych państwach europejskich (jak Szwajcaria, Włochy, Polska), jest też dopuszczalna w Niemczech. Wynika to z europejskiej legislacji, a w szczególności Regulacji R48 ECE, która dopuściła użytkowanie specjalnych świateł dziennych od roku 1995. Badania i testy w terenie ukazują, iż liczba śmiertelnych wypadków mogłaby zostać zredukowana o 25 proc., gdyby światła dzienne były w powszechnym użyciu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
10 mln aut Toyoty z systemem Toyota Safety Sense
Toyota sprzedała już 10 milionów samochodów, wyposażonych w pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.