mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Pirelli stworzyło cyber-oponę

Pirelli stworzyło cyber-oponę

Opona ta ma zrewolucjonizować branżę oponiarską. Cyber Tyre, stworzona przez Pirelli, będzie informować o osiągach samochodu, warunkach drogowych, a także o swoim stanie.

Pirelli stworzyło cyber-oponę
Sercem nowej opony marki Pirelli, stworzonej przez Departament Badań i Rozwoju firmy Pirelli przy współpracy Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Mediolańskiej, jest czujnik elektroniczny wielkości około 1 cm2, który "czyta" nawierzchnię i interakcję między podłożem a oponą, bezprzewodowo przekazując w czasie rzeczywistym informacje komputerowi pokładowemu oraz pozostałym systemom elektronicznym. Ten z kolei wyświetla kierowcy otrzymane informacje na interfejsie.

Czujnik na bieżąco interpretuje dostępną przyczepność, analizując warunki na drodze od suchej, po mokrą i oblodzoną nawierzchnię, a także stan samej drogi (który oczywiście również wpływa na poziom przyczepności).

Cyber Tyre dodatkowo wyczuwa pionowe obciążenie opony, a także działające siły boczne i wzdłużne, szacując, z jaką prędkością można jechać, by uniknąć aquaplaningu, a także jaki mamy zapas przyczepności, zanim samochód wpadnie w poślizg. Pozostały zakres danych to informacje na temat rodzaju asfaltu na drodze, śladu i kąta opony, jej temperatury, a także stopnia zużycia oraz liczby obrotów.

Dane te pozwalają obliczać marginesy bezpieczeństwa w sposób ciągły i przekazywać je do systemów kontroli pojazdu, które natychmiast reagują na daną sytuację. Opony Cyber Tyre umożliwiają w szczególności reakcję tempomatu oraz systemu wspomagania hamowania, które wykorzystują wszystkie informacje na temat przyczepności, dostępne w danym momencie, aby z dużą precyzją dopasować prędkość i siłę hamowania do warunków na drodze.

Opony te potrafią także wykorzystywać nowe systemy ostrzegawcze, nieużywane w danym momencie, ale w dalszym ciągu niezbędne do poprawy bezpieczeństwa, takie jak kontrola prędkości w zakrętach i pomiar ryzyka wystąpienia aquaplaningu. Przy współpracy z zaawansowanymi, elektronicznymi systemami kontroli, prędkość może zostać zredukowana, w taki sposób, by przywrócić bezpieczny limit wymienionych parametrów.

Opona Cyber Tyre obecnie jest jeszcze w trakcie finalnych badań nim zostanie wprowadzona do produkcji i pojawi się jako fabryczne wyposażenie samochodów.
Tematy w artykule: opony opony Pirelli Pirelli

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz wiedzieć

Indeks prędkości opon - wszystko, co musisz...

Opony samochodowe 2015-07-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe to pozornie trudny manewr. Tymczasem wystarczy poznać kilka zasad, by wpasować się w każdą niemal lukę.