mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Pomysł z wnętrza ziemi

Pomysł z wnętrza ziemi

Szukając nowych technologii do Goodyear Assurance, najnowszej opony wprowadzanej na rynek amerykański, naukowcy firmy zeszli do wnętrza Ziemi.

Pomysł z wnętrza ziemi

Jednym z głównych elementów nowej opony Goodyear Assurance opartej na technologii TripleTredTM jest zastosowanie piasku wulkanicznego w tzw. „mieszance zimowej” umożliwiającej zachowanie elastyczności opony w niskich temperaturach. To przełomowe rozwiązanie pozwala oponie na wyjątkową trakcję w każdych warunkach atmosferycznych.

Nowa opona oparta na technologii TripleTredTM to kulminacja dziesięcioleci badań nad własnościami fizycznymi i prac projektowych mających na celu skonstruowanie opony na każde warunki atmosferyczne. Dzięki trzem oddzielnym strefom bieżnika - Wodnej, Lodowej i Suchej - Goodyear Assurance zapewnia kierowcom bezpieczną i pewną jazdę na drodze mokrej, pokrytej śniegiem czy lodem, a także w przypadku nieprzewidzianych okoliczności na nawierzchni suchej.

Piasek wulkaniczny został zastosowany w zbudowanej z nowoczesnej mieszanki gumowej Strefie Lodowej w celu uzyskania szorstkiej powierzchni opony. Podczas jazdy ziarenka piasku wulkanicznego tworzą mikroskopijne wgłębienia zwiększające przyczepność na śliskich nawierzchniach.

– Piasek wulkaniczny dodawany jest do opony w postaci sproszkowanego pumeksu – mówi Michael Crawford, szef zespołu technicznego Goodyeara ds. materiałów używanych w oponach. – Pumeks nadaje oponie, w wymiarze mikroskopijnym, szorstką powierzchnię zapewniającą taką przyczepność, jakiej wymagają kierowcy.

Oprócz piasku wulkanicznego formuła „mieszanki zimowej” zawiera też włókna szklane. Drobne włókna mają za zadanie stworzyć na powierzchni bieżniku „wżery”, które – według Crawforda – pod mikroskopem przypominają „kratery na Księżycu”.

Dopełnieniem unikalnej mieszanki gumowej zastosowanej w oponie Goodyear Assurance z technologią TripleTredTM jest składający się z trzech stref bieżnik, zapewniający doskonałą trakcję przy każdej pogodzie.

Strefy bieżnika Goodyear Assurance:
- Strefa Wodna - składająca się z dwóch głęboko wyciętych kanałów, odprowadza wodę z bieżnika podczas jazdy w deszczu (zdj. 1)
- Strefie Lodowa - zazębiająca się rzeźba bieżnika daje lepszą przyczepność na drogach pokrytych śniegiem czy lodem (zdj. 2)
- Strefa Sucha - wzmacnia brzegi opony w celu łatwiejszego pokonywania łuków, dziur w jezdni oraz niespodziewanych przedmiotów, na które samochód może najechać (zdj. 3).

Każda opona Assurance posiada także wbudowany dodatek PermaBlack. Jest to specjalnie opracowany przez Goodyeara środek, dzięki któremu przez cały okres użytkowania opona wygląda jak nowa.

Goodyear Assurance z technologią TripleTredTM pojawi się w kwietniu 2004 r. – na razie wyłącznie na rynku amerykańskim. Opona będzie oferowana w 13 rozmiarach, na felgi od średnicy od 14 do 16 cali.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.