1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Porsche samo wciśnie gaz

Porsche samo wciśnie gaz


Gdyby podejść do jakiejś osoby na ulicy i spytać z czym kojarzy się Porsche, bez wątpienia większość ankietowanych odpowiedziałaby, że ze sportem oraz modelem 911.

Porsche samo wciśnie gaz
Jednak poza modelem 911 niemiecka marka od paru lat produkuje modele, które mają zachwycać nie tylko osiągami, ale pozwalać na luksusową jazdę. Mimo, że zorientowanie na osiągi jest nadal jednym z priorytetów tej marki, to coraz łaskawiej spogląda ona na tematykę bezpieczeństwa i wydajności. Dowodem na to może całkowicie nowa inwestycja w technologię, która wbrew pozorom nie jest zwykłym tempomatem adaptacyjnym, który pozwoli zwolnić samochód w sytuacji awaryjnej.

Nowe urządzenie nad którym pracują inżynierowie Porsche nazywa się ACC InnoDrive. W wielkim skrócie jest to system, który pozwoli ściągnąć nogę kierowcy z pedałów. Przy jego pomocy samochód dosłownie uczy się drogi biorąc pod uwagę limity prędkości, rodzaje zakrętów oraz zmiany w wysokości. Następnie tłumaczy to na sposób zrozumiały dla samochodowych systemów, tak by auto mogło jechać samo.

Podczas pokonywania danego odcinka po raz pierwszy system monitoruje wszystkie parametry oraz zapisuje je w osobnym komputerze. Podczas pokonywania tego samego odcinka następnym razem wykorzysta te dane, aby móc określić optymalny tor jazdy oraz wykorzystywać parametry samochodu tak by jak najekonomiczniej przejechać ten kawałek trasy. Podobno pierwsze wyniki są bardzo zaskakujące. System jest w stanie zaoszczędzić nawet 10 procent paliwa.

Celem jest stworzenie układu, który będzie monitorował prędkość przyspieszenie oraz inne parametry jazdy tak by była ona jak najbardziej komfortowa, a co najważniejsze ekonomiczna.

System ACC InnoDrive moze pracować w trzech trybach: Comfort, Dynamic oraz Off. W drugim samochód całkowicie może przejąć władze nad pedałem gazu i hamulca. W razie potrzeby samochód się zatrzyma, zwolni przed zakrętem i będzie przestrzegał ograniczeń prędkości. Zadaniem kierowcy będzie tylko kręcenie kierownicą.

Producent przewiduje, że system InnoDrive będzie potrzebował jeszcze trzech lat zanim na dobre pojawi się na wyposażeniu samochodów. Urządzenie ma być oferowane we wszystkich modelach Porsche i z pewnością trzeba będzie za nie słono zapłacić.

Podobne wiadomości:

Porsche Panamera po liftingu – więcej mocy i charakteru

Porsche Panamera po liftingu – więcej mocy i...

Aktualności 2020-09-02

Porsche 911 Targa 4S Heritage Design Edition

Porsche 911 Targa 4S Heritage Design Edition

Aktualności 2020-06-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra Ateca – nowa wersja sportowego SUV-a
Cupra Ateca – nowa wersja sportowego SUV-a
Cupra Ateca po raz pierwszy wyjechała na drogi pod koniec 2018 roku, rozpoczynając historię nowej motoryzacyjnej marki. W 2020 roku na rynku pojawia się odświeżona wersja modelu.