mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rewolucyjna sonda

Rewolucyjna sonda

Kiedy 30 lat temu firma Bosch jako pierwszy producent na świecie wprowadziła sondy lambda do produkcji seryjnej, nikt nie spodziewał się, że dzięki tej innowacji zmieni się całkowicie oblicze silników pod względem emisji zanieczyszczeń.

Rewolucyjna sonda

Aktualny rok jest dla firmy Bosch kamieniem milowym, bowiem z taśm produkcyjnych tego producenta zeszła właśnie 400 milionowa sonda lambda, a niedawno na rynek weszły dwie nowe uniwersalne sondy przeznaczone dla najnowszych samochodów. Nowoczesne silniki, które działają w technologii wtryskowej pozwalają na zminimalizowanie zużycia paliwa przy bardzo dużej redukcji emitowanych spalin. Kluczowym czynnikiem w takim układzie jest zastosowanie trójdrożnego katalizatora, zmniejszającego szkodliwość wydalanych substancji. Aby jednak wszystko działało prawidłowo, konieczna jest odpowiednia regulacja i pomiary, tzw. współczynnika lambda.

Kontrola, a także regulacja i wymiana sondy pozwala na zmniejszenie spalania samochodu nawet do 15 procent. Dla zobrazowania przykładu wyobraźmy sobie, że przy 15 tysiącach kilometrów rocznie możemy zaoszczędzić nawet do tysiąca złotych na paliwie. Nie należy więc bagatelizować stanu sondy, gdyż odpowiada ona za równomierną pracę silnika, dzięki czemu jazda jest dużo bardziej komfortowa, a przy okazji dynamiczna.

W tym roku na rynku pojawiły się dwie nowe sondy spod znaku Boscha. Zostały one wykonane w technice planarnej i przeznaczone będą dla samochodów nowej generacji. Używane będą jako sondy regulujące, umieszczone tuż za katalizatorem, będące częścią systemu diagnostyki pokładowej EOBD. Sondę podłącza się do samochodu, dzięki specjalnej wtyczce. Wykonano ją z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz wibracje, dzięki czemu daje stuprocentową pewność prawidłowego podłączenia.

Sonda lambda została opracowana przez inżynierów Boscha w 1976 roku. Rocznie produkowanych jest ponad 40 milionów sond w fabrykach w USA, Korei, Chinach oraz Niemczech. Wszyscy europejscy oraz większość światowych producentów samochodów używa sond produkcji Boscha w montażu fabrycznym. 

Tematy w artykule: sonda Lambda

Podobne wiadomości:

Zimą też można oszczędzać paliwo

Zimą też można oszczędzać paliwo

Aktualności 2009-10-26

Ekologiczna sonda lambda

Ekologiczna sonda lambda

Serwis auta 2007-12-20

Komentuj:

~robert b. 2006-10-01

sonda lambda to najlepszy wynalazek na swiecie!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
W Tychach rusza produkcja silnika Grupy PSA
Groupa PSA rozpoczyna w fabryce w Tychach produkcję trzycylindrowego silnika benzynowego Turbo PureTech.