mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rewolucyjne wycieraczki

Rewolucyjne wycieraczki

W tym roku na rynku polskim pojawiła się zupełnie nowa generacja wycieraczek. Z dotychczasowymi rozwiązaniami łączy je jedynie profil gumy mający kontakt z szybą. Pozostałe elementy stanowią rewolucję w konstrukcji wycieraczek.

Pierwsze w świecie wycieraczki z 1908 roku miały, podobnie jak najnowsze wycieraczki Aerotwin, konstrukcję bezprzegubową. Zaletą tej historycznej wycieraczki było dobre przyleganie do płaskich w owych czasach przednich szyb samochodowych. Jednak takie rozwiązanie przestało spełniać swoją rolę, gdy producenci pojazdów wprowadzili gięte szyby czołowe. Ówczesna wycieraczka bezprzegubowa została zastąpiona wycieraczką, w której guma prowadzona jest i dociskana do szyby poprzez układ ramionek i przegubów.

Wadą okazała się podatność szyny stabilizującej na korozję i obladzanie zimą, co utrudnia przyleganie gumy wycieraczki do szyby w całym zakresie wycieranego obszaru. Ponadto współczesne samochody posiadają coraz mocniejsze silniki pozwalające na jazdę z bardzo dużymi prędkościami. Ze względów bezpieczeństwa kierowcy należy zapewnić jak najlepszą widoczność, a tymczasem tradycyjne wycieraczki powodują znaczne obciążenie ramion wycieraczek przy dużych prędkościach, co skutkuje zmianą oczyszczanej powierzchni szyby. 

W latach 90. firma Bosch rozpoczęła prace nad skonstruowaniem pióra wycieraczki nowego typu o lepszych parametrach technicznych gwarantujących skuteczniejszą pracę wycieraczek. Efektem pracy stała wycieraczka bezprzegubowa nowego typu - Aerotwin, która po raz pierwszy została seryjnie zamontowana w modelu Mercedes-Benz CL w 1999 roku. Po blisko 100 latach szyby samochodowe ponownie oczyszczają wycieraczki bezprzegubowe. Jednak ich konstrukcja i technika wykonania w niczym nie przypomina wycieraczek z początku XX wieku.

Wycieraczka wieku XXI to element dbający o bezpieczeństwo kierowcy. Jej zwarta konstrukcja pozwala na ukrycie wycieraczki w pozycji spoczynkowej pod pokrywą komory silnika. Ponadto zniknęły metalowe pałąki i przeguby zwiększające opór powietrza. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej, elastycznej szyny stabilizującej, pozwalającej na swobodne dopasowanie gumy wycieraczki do szyby czołowej, niezależnie od jej profilu, przy jednoczesnym równomiernym docisku gumy do szyby na całej jej długości.

Według szacunków koncernu Bosch do roku 2007 w ten rodzaj wycieraczek wyposażonych będzie 80% nowych pojazdów. Tym samym w najbliższych latach segment wycieraczek konwencjonalnych będzie osłabiany przez wycieraczki bezprzegubowe. W Polsce wycieraczki Aerotwin pojawiły się w sprzedaży w kwietniu. Obecnie Bosch proponuje wycieraczki Aerotwin do następujących marek samochodów: Mercedes SL, CL, S i E, Volkswagen Sharan, Passat, Golf, Lupo i Polo, Skoda Superb, Audi A6 i A2, Seat Alhambra i Renault Vel Satis. Przedsiębiorstwo pracuje nad wariantami wycieraczek przeznaczonych również dla innych modeli samochodów, jak Mazda, Ford Van, Fiat, Opel czy samochody koreańskie. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku firma Bosch przygotowuje także program wycieraczek Aerotwin do samochodów starszych. System ten zostanie wprowadzony na rynek najprawdopodobniej na początku przyszłego roku i będzie obejmował auta najpopularniejszych marek wyprodukowane po roku 1995, jak Audi A4, VW Passat i Bora, Volvo C70, S70, V70, Seat Ibisa, Skoda Fabia i Oktavia, Ford Vectra, Fiesta i inne.

Komentuj:

AdamCz.1 2018-12-18

Ja natomiast zaufałem Dipp i uważam, że był to słuszny wybór. Dobra cena, wysoka jakość wykonania, równomierne zużycie i do tego brak problemów z montażem piór. Jak dla mnie nie ma się do czego przyczepić, bo pomimo że jestem już kierowcą ponad 15 lat to ciężko wśród zamienników znaleźć propozycje które mógłbym postawić ponad ich.

Autolakiery-Zywiec 2017-11-28

Ja polecam też wypróbować niewidzialną wycieraczkę, która znakomicie zdaje egzamin w szczególności podczas deszczowej pogody. Autolakiery-Zywiec.pl

Blazej441 2017-09-15

Jestem rownież poodbnego zdania jak mój poprzednik. Jeżeli chodzi o płaskie wycieraczki to tutaj Visee ma naprawde fajny wybór kilku modeli zarowno dla aut osobowych jak i ciężąrowych. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, ze świetnie przygotowanym mocowaniem, które trzyma całe pióro w "ryzach" dzięki temu cała woda jest idealnie ściągana z powierzchni szyby a my możemy dobrze widzieć drogę nawet przy sporych opadach :)

BronekMin2 2017-08-06

Moim zdaniem najlepsze wycieraczki samochodowe znajdziesz w Visee. Producent, który stworzył modele dla aut osobowych, ciężarowych oraz autobusów. Co do modelu których używam sam w swoim aucie jest Aquatec ze specjalną mieszanką kauczuku odporną na promieniowanie UV, zapewniając również równomierne zużycie na całej długości pióra. Do tego ze świetnie przygotowanym metalowym mocowaniem, które stabilnie trzyma całość. Ja używam ich już ponad rok, a jakość ściągania wody z szyby się wcale nie zmieniła na gorsze :)

Qbat-autoczesci 2017-08-03

Prawa jest taka, że dobre wycieraczki muszą trochę kosztować i moim zdaniem warto dołożyć, ale w zamian za to mieć ich pewną jakość. Odradzam kupno najtańszych chińskich zamienników. www..Qbat-autoczesci.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.