mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rewolucyjny reflektor w Audi

Rewolucyjny reflektor w Audi

Specjalista od oświetlenia i elektroniki - firma Hella - po raz kolejny przesuwa granice, poszerzając swe technologiczne możliwości. Nowy, superreflektor w Audi A8 to najwyższa zdobycz techniki.

Rewolucyjny reflektor w Audi
Hella rozpoczyna nowy rok z „wielkim hukiem” – dzięki innowacyjnym superreflektorom. W najnowszym modelu Audi A8 ten dostawca samochodowych części i akcesoriów właśnie dostarczył imponujący dowód swych najwyższych kompetencji w dziedzinie oświetlenia.

Specjalista od oświetlenia i elektroniki - firma Hella - po raz kolejny przesuwa granice, poszerzając swe technologiczne możliwości. Nowy, superreflektor w Audi A8 to najwyższa zdobycz techniki.

Jedną z najbardziej wyjątkowych cech nowego Audi A8 jest opcjonalny system reflektorów głównych diodowych LED. Światła mijania wytwarza 10 projektorowych soczewek ustawionych w wijącą się wstęgę. Nadają one samochodowi niezwykłego wyglądu – zarówno w dzień, jak i w nocy. Także światła dzienne emanują wyjątkowo silną dynamiką. Po raz pierwszy projektanci i konstruktorzy Helli i Audi połączyli światła dzienne z kierunkowskazami i światłami pozycyjnymi. Dzięki systemowi optycznemu stworzonemu specjalnie dla tej lampy, to konstrukcja łącząca w sobie te trzy funkcje jest cieńsze niż kiedykolwiek.

Kolejną wyjątkową cechą nowego auta jest osiągnięcie pełnej funkcjonalności AFS (Adaptive Frontlight System, system adaptacyjnego oświetlenia czołowego) za pomocą diod LED – po raz pierwszy na świecie. Diody te pozwalają na aktywowanie różnych funkcji oświetleniowych w zależności od sytuacji drogowej. Można więc włączać światła na złe warunki pogodowe (redukuje olśnienia i odbłyski we mgle lub silnym deszczu, rzucając szerszy i niższy strumień światła) lub światła autostradowe, czy też strumienie światła zakrętowy lub miejski na drodze włączania lub wyłączania poszczególnych diod.

Znakomitym rozwiązaniem jest też tzw. tryb podróżny. Jeśli wybieramy się w podróż do kraju o ruchu drogowym przeciwnym do naszego, nie trzeba już zaklejać fragmentów lampy – wystarczy ustawić w komputerze „tryb lewostronny”. Odpowiedni wzór oświetleniowy włączy się automatycznie – oczywiście, na drodze selektywnego włączania i wyłączania pojedynczych diod LED w lampach głównych.

Ale techniczne zaawansowanie dostawcy motoryzacyjnego z Lippstadt ukazują też inne elementy wyposażenia nowego Audi, jak choćby seryjny system ksenonowy, który w A8 można doposażyć w system adaptacyjny regulujący zasięg oświetlenia, a tym samym podnoszący poziom bezpieczeństwa. Pojazdy przemieszczające się przed nami wykrywa zintegrowana kamera czołowa, a skonstruowany specjalnie w tym celu przez Hellę system elektroniczny sterujący oświetleniem automatycznie dostosowuje zasięg lamp głównych do sytuacji – kierując takim autem, zawsze mamy więc do dyspozycji oświetlenie drogi o największym możliwym w każdej chwili zasięgu. Funkcja ta znajduje także zastosowanie na górzystych drogach.

Poza zmiennym zasięgiem, system adaptacyjnego oświetlenia przedniego AFS obejmuje też inne funkcje w oparciu o połączone dane z czujników zmierzchu i deszczu oraz o namiar z systemu nawigacyjnego GPS (nowa możliwość) – samochód jest w stanie wykryć z wyprzedzeniem sytuację drogową i odpowiednio ustawić strumień wytwarzanego przez swe lampy główne światła. W ten sposób światła dostosowują się zarówno do pogody, jak do np. skrzyżowań przed wjazdem na nie czy (oświetlenie miejskie) przed wjazdem do miejscowości lub (autostradowe) w chwili włączania się do ruchu na trasie tego typu.

Również w kabinie nowego modelu Audi spotykają się najnowocześniejszy design i inteligentne technologie – dzięki diodom LED. Funkcja oświetlenia wnętrza realizowana jest poprzez dwa wyjątkowo wyrafinowane elementy optyczne: płaski, uformowany w podkowę światłowód na środku podsufitki oświetla kabinę we współpracy z podłużnymi światłowodami biegnącymi wokół podsufitki. Wytwarzane przez nie białe światło nie tylko oświetla wnętrze, ale także współtworzy przyjazną atmosferę domu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 412 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi A8 Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi Hella LED Audi A8

Podobne wiadomości:

Bram Schot nowym prezesem Audi

Bram Schot nowym prezesem Audi

Aktualności 2018-12-13

Audi rusza z seryjną produkcją silników elektrycznych

Audi rusza z seryjną produkcją silników...

Aktualności 2018-07-26

Komentuj:

~w 2010-03-05

przekombinowane. ciekawe ile kosztuje taka lampa. pewnie tyle ile auto sredniej klasy.

~w 2010-03-05

przekombinowane. ciekawe ile kosztuje taka lampa. pewnie tyle ile auto sredniej klasy.

~rex 2010-02-18

bardzo fajny bajer... ale ta współpraca z gps to juz chyba przegięcie :D

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
100 tys. aut z fabryki VW we Wrześni
Leżąca we Wrześni fabryka Volkswagena, w której powstają modele Crafter i MAN, ma powody do świętowania. Zakłady osiągnęły właśnie okrągły wynik 100 tysięcy wyprodukowanych pojazdów.