mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rysy i odpryski na szybie - jak się ich pozbyć?

Rysy i odpryski na szybie - jak się ich pozbyć?

Porysowana lub posiadająca odpryski szyba w aucie, może skutecznie utrudniać jazdę. W szczególności w nocy albo słoneczny dzień. Jeśli ubytki są niewielkie jej powierzchnię można wypolerować. W bardziej drastycznych przypadkach potrzebna będzie wymiana na nową.

Rysy i odpryski na szybie - jak się ich pozbyć?
Oko ludzkie jest tak skonstruowane, że łatwiej skupia się na punktach położonych bliżej. Stąd jeśli szyba samochodu nie jest czysta lub co gorsze mocno porysowana, refleksy pochodzące ze świateł nadjeżdżającego pojazdu w nocy mogą mocno dezorientować kierowcę. Odbija się to przede wszystkim na komforcie jazdy, a dodatkowo jest bardzo niebezpieczne. Mocno zużyty wizjer traci też swoje właściwości optyczne, które dodatkowo pogarszają widoczność.

Rysy na przedniej szybie powstają w skutek różnych przyczyn. Powodem może być żłobienie starych lub słabych jakościowo wycieraczek. Jednak szkody na szklanej powierzchni mogą wyrządzić także te z górnych półek sklepowych, jeśli na przykład ich pióra są mocno zabrudzone kurzem i piachem. Swoje trzy grosze dorzucają też szczotki myjni automatycznej i z zwykłe zużycie wynikające z wieku.

Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? W zasadzie wyjścia są dwa. Jeśli zarysowania na szybie są minimalne, wówczas można skorzystać z usług specjalistycznych serwisów, w których szklana powierzchnia za pomocą profesjonalnych środków chemicznych zostanie wypolerowana. Koszt takiego zabiegu na szybie czołowej waha się w granicach 150-200 zł. Oczywiście próbie wypolerowania szyby można poddać się samemu. Jeśli dysponujemy czasem i wiedzą jak posługiwać się papierem ściernym wodnym (najpierw zalecana grubość 600, a następnie 1000). Efekt końcowy zależy jednak od jakości past czy mleczek polerskich, które zakupimy w branżowych sklepach lub aukcjach internetowych. Należy jednak pamiętać, że każdy taki zabieg wpływa na ścieranie się warstwy ochronnej szyby i na wspomniane właściwości optyczne, które łatwo można uszkodzić przez niefachowe zabiegi.

Drugim wariantem poradzenia sobie z porysowanymi szybami jest kompleksowa wymiana. To także dotyczy szyb uszkodzonych przez odpryski kamieni, w których pęknięć i ubytków nie da rady już wypełnić specjalną żywicą utwardzalną, wprowadzaną pod ciśnieniem. Ceny nowych szyb są naturalnie mocno zróżnicowane. W przypadku starszych samochodów ich koszt powinien zaczynać się od około 250-300 zł. Jeśli jednak nasz pojazd posiada dodatkowe wyposażenie, jak na przykład czujnik deszczu lub ogrzewanie przedniej szyby (bardzo popularne na przykład w modelach Forda), wówczas koszty diametralnie mogą urosnąć powyżej 1000, a nawet i 2000 zł. Ponadto na koszt ostateczny wpływa to czy zdecydujemy się na zamontowanie zamienników czy oryginalnych szyb, preferowanych przez konkretnego producenta modelu.

Wymianę szyby najlepiej jest zlecić wykwalifikowanemu, specjalistycznemu warsztatowi. Lepiej jest unikać autoryzowanych serwisów (chyba, że grozi to utratą gwarancji), ponieważ  naliczana przez nie marża z reguły jest bardzo duża, a i tak w większości przypadków ASO zlecają klejenie szyb fachowcom z zewnątrz. Jeżeli dłuższej lub krótszej perspektywie czasu będziemy chcieli sprzedać samochód, dobrze jest w trakcie wymiany szyb zrobić kilka zdjęć, aby potencjalny kupiec nie miał wątpliwości, że wymiana była spowodowana rysami albo pęknięciem, a nie przez wypadek.

Po wymianie szyby należy pamiętać o przyklejeniu naklejki z numerem rejestracyjnym pojazdu. Nową można nabyć od ręki w Wydziale Komunikacji. Koszt to około 18 zł. Jednak dla fachowców nie ma żadnego problemu aby taką naklejkę zdjąć z uszkodzonej szyby i przekleić na nową, praktycznie bez śladu. Wystarczy opalarka, którą podgrzewa się szybę od zewnętrznej strony i ostry nożyk.

Jak dbać o szyby samochodowe? - poradnik specjalistów firmy Nordglass

Właściwa pielęgnacja szyb samochodowych to podstawa. Źle oczyszczona szyba czołowa utrudnia obserwację drogi i może prowadzić do zagrożenia ruchu. Jak usuwać zabrudzenia, żeby zapewnić bezpieczeństwo i przedłużyć żywotność szyb? Oto kilka niezbędnych wskazówek.

Sprawne wycieraczki
Istotą skutecznego oczyszczania pola widzenia w samochodzie jest zapewnienie równomiernie rozłożonej siły nacisku gumy wycieraczek na powierzchnię szyby. Ramiona dociskane za pomocą sprężyny, jeśli przylegają nierównomiernie, powodują szybsze zużywanie piór w miejscach mocniej dociśniętych. W ten sposób, w krótkim czasie wycieraczki pozostawiają na szybie ograniczające widoczność smugi. W wypadku dostrzeżenia wyraźnych niedociągnięć ze strony mechanizmu czyszczącego, należy jak najszybciej wymienić wycieraczki na nowe.

Płyn do spryskiwaczy
Do tego, że zimą należy zmienić płyn do spryskiwaczy z letniego na zimowy chyba nie trzeba nikogo przekonywać. To jednak nie wszystko. Zawsze warto stosować sprawdzony środek, ponieważ niezgodność temperatury krystalizacji z deklarowaną na opakowaniu może spowodować pogorszenie właściwości myjących płynu. Należy upewnić się, że płyn nie zamarza również po spryskaniu nim szyby - nagłe zamarznięcie w trakcie jazdy może stać się przyczyną wypadku.

Środki czyszczące
Niestety korzystanie z samochodu wiąże się z koniecznością częstego usuwania z szyb i karoserii trudnych zabrudzeń: oleju, ptasich odchodów i martwych owadów, a także sadzy, kurzu i brudu. Część z nich, szczególnie tych świeżych, można usunąć, stosując wodę z łagodnym środkiem czyszczącym. Należy jednak uważać, by woda nie była zbyt gorąca, bo duży skok termiczny może się stać przyczyną pęknięcia szyby. Podobnie nie należy używać mocnych środków chemicznych ani rozpuszczalników, które mogą? uszkodzić zewnętrzną powierzchnię szyby.

Szczotki, szmatki i skrobaczki
Niemniej ważne jest to, czego używamy do rozprowadzenia środka czyszczącego. Trzeba przy tym zapomnieć o drucianych szczotkach i innych wynalazkach, które mogą doprowadzić naszą szybę do całkowitego zniszczenia. Idealne do czyszczenia powierzchni szklanych są miękkie i chłonne irchowe ściereczki, szczotki z delikatnym włosiem, gąbki, a do osuszenia ściereczki z mikrofibry. Do usuwania trwalszych zabrudzeń, śniegu i lodu zimą należy używać skrobaczki, pamiętając jednak, że zbyt intensywne tarcie może spowodować porysowanie powierzchni.

Podobne wiadomości:

Innowacyjna szyba w Volkswagenie

Innowacyjna szyba w Volkswagenie

Technika 2017-01-31

Projekt Pittsburgh Glass zatwierdzony przez Komisję Europejską

Projekt Pittsburgh Glass zatwierdzony przez...

Aktualności 2014-04-03

Komentuj:

~Roman 2016-11-30

Miałem pajączka jak 20 gr. W nord glass naprawili to , dodatkowo dostałem papierek dla policji, jakby się czepiali.

~Irekl 2016-11-27

A takie rysy to da się wogóle naprawić, wiem że w Nordglass tak ale raczej takie niewielkie odpryski.

TomagPolska_pl 2016-05-10

To prawda,szyby nie warto wymieniać we własnym zakresie,tylko udać się do profesjonalnego serwisu który się tym zajmie i oceni czy można jedynie uzupełnić ten ubytek,odprysk,czy też lepiej wymienić całość.

~diuk 2016-03-13

Nawet w przypadku rys dobrze gdyby szyby obejrzał specjalista. Ze swojej strony mam zaufanie do nordglassu dużego serwisu sieciowego z dostępem do nowych i dobrych technologii.

~Kazik 2016-01-20

Ten temat będzie trzeba załatwić u fachowców bo samemu trudno będzie zaradzić. Są specjalne pasty, ale tak naprawdę efekt dają mizerny. Dobrym pomysłem byłaby wizyta w Nordglassie bo są tam rzetelni i uczciwi serwisanci, którzy zaproponują dobre rozwiązanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty
Policja zaostrza walkę z piratami - sypią się mandaty
Policja ma nowy pomysł na walkę z piratami drogowymi, nagminnie łamiącymi przepisy. Powstała w tym celu grupa "Speed" ma już na koncie pierwsze sukcesy.