mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Rywalizacja silnikami

Rywalizacja silnikami

Trzy największe koncerny samochodowe: General Motors, DaimlerChrysler oraz Ford rywalizują o klienta nie tylko nowymi modelami aut. Firmy prześcigają się także we wprowadzaniu coraz mocniejszych silników.

Ostatnią nowością w tej dziedzinie jest przedstawiony silnik koncernu GM: 6,6-litrowy Duramax V-8. GM oficjalnie ogłosił, iż nowa jednostka napędowa znajdzie się w sprzedaży w nowym roku w modelach Chevrolet Silverado oraz GMC Sierra. Nowy Duramax V-8 będzie osiągał 310 KM przy 3100 obr./min., co stanowi wzrost mocy o 10 KM w porównaniu do poprzedniej wersji silnika.

Ruch ten koncern GM przeprowadził zaledwie parę dni po ogłoszeniu przez markę Dodge, wchodzącą w skład koncernu DaimlerChrysler, o wprowadzeniu najnowszego silnika turbodiesel Cummins o mocy 325 KM. Silnik ten będzie dostępny w pickupie Ram. Również Ford Motor Co. w ostatnim czasie pokazał swój najnowszy 6,0-litrowy silnik Power Stroke V-8 o mocy 325 KM, który będzie dostępny w modelu F-250 oraz większych truckach a także w modelu SUV Excursion.

Rywalizacja pomiędzy trzema konkurentami na rynku zaczęła przybierać na sile przed dwoma laty. Każdy chciałby się szczycić posiadaniem najmocniejszego silnika diesla w swojej ofercie. Od tego czasu już kilkakrotnie wprowadzane były nowe wersje silniki, zawsze o zwiększonej mocy oraz maksymalnym momencie obrotowym. Wszystkie trzy najnowsze oferty zostały skierowane do osób, które używają swoich aut, przeważnie trucków, do przewozu sporych ładunków, a ponadto pokonują rocznie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów.

Silnik GM został opracowany wspólnie z inżynierami firmy Isuzu, posiada nowe turbodoładowanie, zmodyfikowany wtrysk paliwa. Dodatkowo silnik ten emituje o prawie połowę mniej zanieczyszczeń. W pierwszym roku produkcji firma planuje wypuszczenie na rynek około 150.000 aut z tego typu silnikiem.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bram Schot nowym prezesem Audi
Bram Schot nowym prezesem Audi
Jak poinformowało Audi, rada nadzorcza AUDI AG zaaprobowała Abrahama Schota na stanowisko prezesa zarządu.