mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Samochody przyszłości wg Microsoftu

Samochody przyszłości wg Microsoftu

Podczas zakończonych wczoraj targów International Consumer Elelectronics, w Las Vegas - Microsoft zaprezentował swój nowy pomysł - "Connected Concept Cars". Tuningowi hi-tech poddane zostały 3 modele samochodów: Hummer H2, Cadillac CTS oraz BMW X5.

Należy podkreślić, że Microsoft już od dłuższego czasu dostarcza oprogramowania do komputerów pokładowych instalowanych w samochodach. Najświeższy pokaz miał za zadanie przedstawienie możliwości wykorzystania najnowszych aplikacji, usług i technologii opracowanych w firmie celem usprawnienia i uprzyjemnienia podróży. Wszystkie rozwiązania zaprojektowane zostały z myślą zarówno o kierowcach, jak i pasażerach.

Można je podzielić na następujące kategorie:

  • Zaawansowana synteza głosu i rozpoznawanie mowy - doceni to każdy, kto chociaż raz musiał ręcznie nastroić radio samochodowe na zatłoczonej ulicy. A całkiem na poważnie - chodzi o to, aby kierowca mógł skupić się całkowicie na prowadzeniu auta, a jednocześnie za pomocą głosu był informowany o zmianach pogody, sytuacji w ruchu drogowym, mógł prowadzić rozmowę telefoniczną, zapytać komputer pokładowy o pomoc nawigacyjną, albo - całkowicie zwyczajnie - kontrolować odtwarzanie muzyki w formacie cyfrowym.
  • Integracja urządzeń PDA i telefonu komórkowego - za pomocą technologii Bluetooth możliwe jest podłączenie PDA oraz telefonu komórkowego kierowcy do systemu komputerowego samochodu. Umożliwia to kierowcom prowadzenie rozmów, odbieranie i wykonywanie telefonów, odbieranie przypomnień o spotkaniach oraz dostęp do istotnych danych za pomocą samochodowego systemu nagłaśniającego.
  • Wykorzystanie Web Services - dzięki tej technologii, kierowca może korzystać z dobrodziejstw Internetu. Jest w stanie na bieżąco odbierać najświeższe informacje o korkach, dowiedzieć się o odległości do najbliższej stacji paliwowej, oferującej najniższe ceny, a wszystko poprzez firmową sieć informacyjną MSN. Co ważne, koncepcyjne modele samochodów zaprezentowane przez firmę Microsoft są w stanie obsługiwać osobiste ustawienia dostępu do Internetu kontrolowanego za pomocą głosu (na wypadek, gdyby samochód miał kilku kierowców).
  • Zaawansowana nawigacja - zintegrowany z samochodem, kontrolowany głosowo system nawigacyjny ma sprawić, że pomyłki podczas jazdy staną się przeszłością (kto nie skręcił za wcześnie szukając określonej przecznicy w mieście lub nie zorientował się, kiedy zjechać we właściwym momencie z autostrady, czy też drogi ekspresowej). Za pomocą wbudowanego systemu GPS, technologii MapPoint i zaawansowanych metod syntezy oraz rozpoznawania głosu kierowcy są w stanie otrzymywać informacje o lokalizacji celu podróży, a także poprosić o wytyczne typu "zakręt po zakręcie" (ang. turn-by-turn).
  • Telefonowanie bez użycia rąk - dzięki tej funkcji kierowcy nie będą zmuszeni spuszczać oczu z drogi w celu wybrania żądanego numeru telefonu. Wystarczy wydać polecenie rozpoczęcia połączenia i podać numer. Rozmowę można prowadzić bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych czynności - zupełnie tak, jakby rozmówca znajdował się na siedzeniu pasażera.
  • Zdalne diagnozowanie awarii - ta możliwość jest szczególnie interesująca. Kierowcy są informowani o potencjalnych awariach, koniecznych pracach konserwacyjnych itp. w trakcie jazdy. Ma to na celu nie tylko zwiększenie komfortu prowadzenia pojazdu, ale również podniesienie jego żywotności.

Komentuj:

~mnmnmmmn 2008-03-11

fajna fura

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Winter Edition w Polsce
Renault Winter Edition w Polsce
Renault wprowadziło specjalną, bogato wyposażoną serię Winter Edition dla wybranych modeli osobowych z rocznika 2018.