mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sposób Saaba na pijanych kierowców

Sposób Saaba na pijanych kierowców

Czy istnieje taka możliwość, że będąc pod wpływem alkoholu, nie będziemy mogli pojechać naszym samochodem, mimo takich chęci? Saab opracowuje właśnie "alcokey", który ma zapobiegać takim sytuacjom.

Sposób Saaba na pijanych kierowców

Aby temu zapobiec Saab zamierza wprowadzić innowacyjne urządzenie - "alcokey", które będzie obowiązkowo przed każdym uruchomieniem auta sprawdzać, czy kierowca nie nadużył alkoholu. Prototypowe urządzenie jest oddzielną jednostką, jednak po wprowadzeniu tego urządzenia do masowej produkcji będzie ono połączone z kluczykami i pilotem otwierającym auto.

Działanie "alcokeya" będzie mniej wiecej następujące: po naciśnięciu przycisku na pilocie otwierającego drzwi auta wysuwać się będzie mała rurka. Kierowca będzie musiał dmuchnąć w nią, a czujniki zanalizują zawartość alkoholu i na pilocie zapali się zielone lub czerwone światełko. W przypadku zielonego wszystko jest w porządku i wyłącza się immobiliser. Jeśli natomiast zapali się czerwona dioda, wówczas sygnał nie zostanie przesłany i immobiliser nie pozwoli na uruchomienie silnika.

Wstępne szacunki określają wartość takiego dodatkowego urządzenia na poziomie 250 euro. Obecnie trwają jeszcze prace i badania nad niezawodnością i dokładnością urządzenia. Testowanym modelem jest Saab 9-5, a szerszej publiczności urządzenie zostanie zademonstrowane w sierpniu.

Największe zainteresowanie "alcokey" wzbudził wśród dużych firm i jednostek państwowych, które zarządzają dużymi flotami samochodów.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Opłaty na niemieckich autostradach – znamy datę
Niemcy wprowadzają opłaty za przejazd autostradami. Pierwsze winiety kupić trzeba będzie za niecałe dwa lata.