mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Sprawna "klima" problemów się nie ima

Sprawna "klima" problemów się nie ima

Szczęśliwy ten, kto w upalne dni może korzystać w swoim samochodzie ze sprawnej klimatyzacji. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu tego urządzenia. Im dłużej z tym zwlekamy, tym więcej będzie kosztować jego naprawa.

Sprawna
Wydobywających się z nawiewów nieprzyjemnych zapachów czy wysokich kosztów napraw da się uniknąć, jeśli raz do roku poddamy przeglądowi układ klimatyzacyjny naszego samochodu. Brak regularności w tej czynności spowoduje, że prędzej czy później, będziemy musieli dokonać napraw, któregoś z mechanicznych elementów klimatyzacji. I jeśli będzie to na przykład kompresor - serce całego układu chłodzącego - jego naprawa, bądź wymiana może pochłonąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Dlaczego systematyczne serwisowanie klimatyzacji jest takie ważne? W zależności od częstotliwości jej używania, rocznie z układu ubywa od 10 do 15 procent czynnika chłodzącego. Po około trzech latach bez jakiegokolwiek przeglądu może się okazać, że będzie go na tyle mało, iż sprawność i wydajność całego mechanizmu również ulegną drastycznemu obniżeniu. Odczynnik jest bowiem jednocześnie środkiem smarnym dla każdej części mechanicznej klimatyzacji.

Skuteczny parownik oraz filtry kabinowe są z kolei właściwą blokadą przed rozmnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów, bakterii, grzybów i pyłków. Dlatego również te elementy należy poddawać regularnej kontroli. Dezynfekcja parownika pomaga również zwalczyć nieprzyjemny zapach oraz ograniczyć możliwość wystąpienia reakcji alergicznych. Czysty filtr poza medycznymi aspektami, uniemożliwia dodatkowo parowanie szyb i zapobiega przed defektem silnika wentylatora.

Ponieważ klimatyzator pracuje pod stałym ciśnieniem, jego elementy ulegają zużyciu w naturalny sposób. Stąd ważne jest sprawdzenie szczelności całego układu poprzez poszukiwanie sparciałych gumowych węży i uszczelek.

Ważne jest również aby klimatyzacja była używana systematycznie. Jeśli korzystamy z niej sporadycznie, wzrasta ryzyko pojawienia się korozji na metalowych częściach tego urządzenia.

Podobne wiadomości:

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z obsługi, Mercedes poniżej średniej

Klienci Volvo najbardziej zadowoleni z...

Aktualności 2015-08-13

Upał w samochodzie to nie żarty! Sprawdziliśmy, ile wytrzymamy

Upał w samochodzie to nie żarty!...

Bezpieczna jazda 2015-08-10

Komentuj:

~klima 2013-08-14

może szerzej, jakich czynników

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-08-14

W przypadku nowego to racja,wtedy na długi czas bo około 4-5 lat mamy spokój,ale poziom płynu od wspomagania czy też gazu do klimy zależy również od tego jak czesto jeździmy itd,na to ma wpływ szereg czynników. Pozdrawiam www.Hq-Aero-Dynamic.pl

~gogo70k 2013-07-14

Jesli mamy auto fabryczne to nawet 4 lata możemy mieć spokój,jeśli dobijemy płynu spokojnie dwa lata nie ma konieczności co roku marnować 150zł za dobicie paru %

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda 3 – ceny i wyposażenie
Mazda 3 – ceny i wyposażenie
Polski importer ujawnił cennik nowej generacji Mazdy 3. Bazowy model kosztuje 95 tys. złotych, ale jest bardzo bogato wyposażony.