mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Światła zakrętowe wkrótce i dla autobusów

Światła zakrętowe wkrótce i dla autobusów

Hella rozwija modułową koncepcję reflektora głównego – bi-ksenonowe i zakrętowe oświetlenie możliwe także w małych seriach. "Starliner" Neoplanu pierwszym autobusem wyposażonym w światła doświetlające zakręty.

Światła zakrętowe wkrótce i dla autobusów

Nowa, modułowa koncepcja lampy głównej Helli wprowadza najnowocześniejszą technikę oświetleniową do świata autobusów oraz innych pojazdów produkowanych w krótkich seriach. Po raz pierwszy można takie pojazdy wyposażyć nawet w oświetlenie bi-ksenonowe z funkcją doświetlania zakrętów. Producenci autobusów mogą wybierać w szerokiej palecie wersji wyposażenia.

Standardowa obudowa reflektorowa może zmieścić do czterech modułów o średnicy 90 mm. Szyba oraz obudowa mogą być zaprojektowane zgodnie z indywidualnymi życzeniami wytwórcy pojazdu tak, by pasowały do reszty designu autobusu. Same moduły zapewniają światło mijania i drogowe, ale mogą być zaprojektowane także jako źródła światła przeciwmgłowego lub dodatkowego drogowego. Po raz pierwszy dostępna jest tu także technika bi-ksenonowa: światło mijania i drogowe mogą być wytwarzane przez jeden tylko moduł z każdej strony. Wyjątkowym elementem jest jednostka zakrętowa, obejmująca również światło pozycyjne. Oświetla ona przestrzeń obok autobusu z boku i z przodu pod kątem 90 st. Piesi i rowerzyści znajdujący się obok autobusu mogą być rozpoznani wyraźnie nawet w zupełnych ciemnościach.

Neoplan to pierwszy producent stosujący tę nową technikę modułową Helli. "Starliner" będzie pierwszym autobusem na świecie wyposażanym w moduły doświetlające zakręty. Wykorzystując tę nowoczesną technikę, Neoplan i Hella w ogromnym stopniu przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa transportu autobusowego.

Modułowa koncepcja lampy głównej ma zastosowanie dla innych pojazdów małoseryjnych, nie tylko w autobusach. Przykłady to samochody kempingowe. Hella już dostarcza tylne lampy zespolone o konstrukcji modułowej dla autobusów. Najnowsza wersja jest nawet wyposażona w światła pozycyjne w technice diodowej LED.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa Toyota Corolla – znamy ceny
Nowa generacja Toyoty Corolli wchodzi do salonów. Znamy już ceny japońskiego kompaktu. Przy tej okazji Toyota obniża ceny obecnego modelu.