mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Świece zapłonowe do samochodów sportowych

Świece zapłonowe do samochodów sportowych

Bosch jest jednym z największych w świecie producentów świec zapłonowych. Firma ma w swojej ofercie świece nie tylko do większości samochodów obecnych na rynku, ale także do zastosowań specjalnych, jak na przykład kosiarki i piły spalinowe, łodzie motorowe oraz samochody wyścigowe.

Świece zapłonowe do samochodów sportowych

W świece Boscha są wyposażone samochody biorące udział w wielu wyścigach samochodowych: Deutsche Tourenwagen Masters DTM, 24-godzinny wyścig w Le Mans, 24-godzinny wyścig na torze Nürburgring, seria wyścigów Indy-Car w USA czy też rajd Paryż-Dakar. Świece zapłonowe Bosch przeszły wymagające testy nawet w bolidach Formuły 1.

Wiele świec przeznaczonych do samochodów wyścigowych to wersje specjalne, różniące się konstrukcją i zastosowanymi materiałami od seryjnie produkowanych świec. Inna może być ich wielkość, średnica i długość gwintu. Zaawansowana technika silników wyścigowych pozostawia świecom niewiele miejsca. Są na przykład świece przeznaczone do bolidów Formuły 1, które ze swoją długością 50 mm są o połowę mniejsze od standardowych świec.

Świece zapłonowe stosowane w wyścigach poddawane są często dużym obciążeniom. Podczas, gdy świece wykorzystywane w ruchu ulicznym tylko przez ok. 10% czasu eksploatacji pracują w warunkach pełnego obciążenia, to w przypadku świec sportowych czas pracy przy pełnym obciążeniu wynosi nawet 70%. Ponieważ jeden komplet świec wystarcza czasem tylko na jeden wyścig, zespół wykorzystuje w sezonie do 4000 świec wytwarzanych w krótkich seriach i przy użyciu specjalnych technik produkcji.

Oprócz świec specjalistycznych, w sportach motorowych zainteresowaniem cieszą się także seryjnie produkowane świece, jak na przykład świeca itrowa Bosch Super. Stosowane są w samochodach startujących w rajdach różnych koncernów, jak na przykład Carrera Cup (Porsche) czy Polo Cup (Volkswagen). Do producentów wykorzystujących świece zapłonowe Boscha w zawodach motorowych należą Alfa Romeo, Audi, Honda, Lamborghini, DaimlerChrysler, Opel, Porsche, Skoda, Seat, Toyota i Volkswagen. Korzysta z nich także wiele prywatnych drużyn wyścigowych. Doświadczenia zdobyte przez producentów świec na torach wyścigowych są wykorzystywane również przy seryjnej produkcji świec.

Tematy w artykule: Bosch świece zapłonowe

Podobne wiadomości:

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej wybierane

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej...

Technika 2014-09-17

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym parkowaniem

Mercedes i Bosch pracują nad automatycznym...

Technika 2015-06-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe. Jak robić to dobrze?
Parkowanie równoległe to pozornie trudny manewr. Tymczasem wystarczy poznać kilka zasad, by wpasować się w każdą niemal lukę.