mojeauto.pl > motogazeta > Technika > System DSR

System DSR

Wiele osób uważa się za znakomitych kierowców. Niestety większość z nich przekonuje się o swoich rzeczywistych umiejętnościach dopiero podczas nieoczekiwanej sytuacji. Dlatego też na potrzeby takich wydarzeń ciągle są opracowywane nowe technologie bezpieczeństwa.

System DSR

Podczas ciężkich warunków pogodowych, takich jak ulewy lub roztopy, kierowcy narażeni są na wiele niebezpieczeństw.  W takich sytuacjach doskonale mógłby się sprawdzać elektroniczny układ wspomagania jazdy taki jak DSR (dynamic steering response). Jednym zdaniem jest to system podpowiedzi ruchu kierownicy. Podczas jego działania wytwarzany jest niewielki moment kierujący, który pozwala na skręcenie przednich kół. Próbuje on automatycznie ratować nas z opresji, bez względu na to czy kierowca zdecyduje się skorzystać z jego pomocy.

Dla przykładu w samochodach marki Skoda system DSR jest rozszerzeniem możliwości działania systemu ESP. W sytuacji gdy po obu stronach w czasie silnego hamowania znajdują się dwie nawierzchnie o różnej przyczepności, może wystąpić poślizg nadsterowny. Antidotum na taką sytuację jest przede wszystkim system ESP, który zdaje się na stronę o gorszej przyczepności, a po stronie z lepszą zmniejsza siłę hamowania adekwatnie do możliwości z drugiej strony. Przez ten manewr droga hamowania się wydłuża, lecz samochód wraca na tor jazdy. Gdyby jednak udało się skontrować moment, który obraca samochód, to siła hamowania na lepszej nawierzchni mogłaby być silniejsza. Właśnie taki manewr umożliwia system DSR. Na jego polecenie włącza się silnik wspomagania kierownicy, który skręca odpowiednio koła. W tym momencie kierowca może poddać się oporowi, bądź też trzymając mocno kierownicę, nie dopuścić do tego. W tej sytuacji tor pozostanie stabilny,  niestety droga hamowania ulegnie wydłużeniu.

Tematy w artykule: DSR

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Robert Kubica kierowcą DTM
Robert Kubica kierowcą DTM
Robert Kubica połączy rolę rezerwowego kierowcy Formuły 1 w zespole Alfa Romeo Racing Orlen z funkcją kierowcy wyścigowego serii DTM w zespole Orlen Tearm ART.