1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. System ESP – jak działa, w czym pomaga?

System ESP – jak działa, w czym pomaga?

System ESP – za tym niepozornym skrótem kryje się rewolucyjna technika, która uratowała już wiele ludzkich istnień. Skąd wziął się system ESP i jak działa?

System ESP – jak działa, w czym pomaga?

System ESP to Electronic Stability Program. Układ, który wspomaga kierowcę w sytuacjach drogowych krytycznych pod względem dynamiki, poprzez przyłożenie wymierzonej siły hamowania do jednego lub większej liczby kół oraz – w razie potrzeby – dostosowanie momentu obrotowego silnika. Dzięki takiemu działaniu pojazd może jechać w kierunku określonym przez kąt skrętu kierownicy.

System ESP miał swoją produkcyjną premierę w Mercedesie z serii 140 coupé w maju 1995 r. Ale najpierw pewna anegdota, którą większość z was doskonale pamięta. Wpadka producenta, która pozwoliła wypromować i spopularyzować ten nieoceniony dziś wynalazek.

W październiku 1997 r. system ESP przeżył prawdziwy przełom, kiedy to podczas tzw. testu łosia, przeprowadzanego przez szwedzkiego dziennikarza motoryzacyjnego, Mercedes-Benz Klasy A przekroczył swoje limity i przewrócił się w trakcie próby gwałtownego manewru omijania.

Wynik testu firma potraktowała jako wyzwanie – dostawy Klasy A zostały wstrzymane o 12 tygodni, a wszystkie egzemplarze seryjnie otrzymały system ESP i kilka innych modyfikacji. Rezultat był imponujący: po zmianach Klasa A nawet w ekstremalnych testach radziła sobie lepiej niż konkurenci.

W 1999 r. Mercedes-Benz jako pierwsza marka wyposażyła w nowatorski system wszystkie swoje modele samochodów osobowych. Ten krok stanowił sygnał dla całej branży, a dziś nie ma nowego samochodu bez systemu ESP na pokładzie.

System ESP – zasada działania

ESP bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach układu zapobiegającego blokowaniu się kół (ABS) i kontroli trakcji (ASR), ale wykorzystuje jeszcze bardziej rozbudowany układ czujników, w tym czujniki kąta skrętu kół, przyspieszenia bocznego oraz odchylenia od toru jazdy.

Czujnik odchylenia, produkowany przez firmę Bosch, jest kluczowym czynnikiem sukcesu ESP. Precyzyjnie wykrywa on ruch obrotowy pojazdu wokół jego pionowej osi, dzięki czemu system może wykryć np. poślizg. Na podstawie tych danych w ciągu milisekund elektronika oblicza niezbędną, korygującą reakcję układu hamulcowego.

Innowacja została wspólnie opracowana przez Daimler-Benz i Bosch. Pierwsze kroki obie firmy podjęły już w latach 80., niezależnie od siebie: ich działy Advance Development („zaawansowanego rozwoju”) szukały rozwiązań mających na celu zapewnienie większej stabilności jazdy w krytycznych sytuacjach drogowych. W 1992 r. obie firmy skonsolidowały swoje osiągnięcia w ramach wspólnego zespołu. Wyniki ich pracy zostały zaprezentowane w postaci systemu Dynamic Handling Control (FDR) w 1994 r.

ESP został wprowadzony na rynek jako „elektroniczny program stabilności” (Electronic Stability Program) w maju 1995 r. – najpierw jako standardowe wyposażenie modelu S 600 Coupé z serii 140. We wrześniu 1995 r. dołączyły do niego modele S 600 Limuzyna oraz roadster SL 600, również korzystające z silnika V12. Od tamtej pory system był dostępny jako opcja także dla limuzyn i coupé klas S oraz SL z silnikami V8. W styczniu 1996 r. wprowadzono go w debiutującej wówczas Klasie E 420 z serii 210.

ESP – oprócz pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych i ABS-u – stał się najważniejszym systemem bezpieczeństwa we wszystkich nowoczesnych autach osobowych. Mercedes-Benz był pierwszym producentem na świecie, który wprowadził ESP jako standard we wszystkich swoich modelach. W konsekwencji, według statystyk, liczba osobowych Mercedesów uczestniczących w wypadkach drogowych o poważnych konsekwencjach spadła o ponad 42 proc., podczas gdy dla aut innych marek spadek ten wynosił tylko 13 proc.

Ta skuteczność przekonała innych: ESP stawał się coraz popularniejszy. W listopadzie 2011 r. w życie weszło unijne rozporządzenie, które wymusiło seryjny montaż ESP we wszystkich nowo zarejestrowanych autach osobowych i użytkowych sprzedawanych w Unii Europejskiej.


Podobne wiadomości:

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać kierowcy?

Hulajnogi elektryczne - na co muszą uważać...

Bezpieczna jazda 2022-06-03

Nissan Qashaqi z najwyższą oceną systemów bezpieczeństwa

Nissan Qashaqi z najwyższą oceną systemów...

Aktualności 2022-05-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!