mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku

Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku

Wodór to paliwo przyszłości. Producenci samochodów coraz częściej interesują się nowoczesną technologią, ale nadal brakuje odpowiedniej infrastruktury do tankowania. Niemcy planują wybudować w przyszłym roku nawet 100 takich placówek.

Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Nasi zachodni sąsiedzi mają bardzo ambitne plany w kwestii rozbudowy sieci stacji z wodorem. Do 2023 roku Niemcy obiecują nawet 400 stacji tankowania. W tej chwili na terenie Niemiec znajduje się 32 miejsca, gdzie można zatankować wodór, ale za rok powstanie kolejnych 100 placówek.

W Polsce nie ma ani jednej stacji z wodorem, ale podczas niedawnej konferencji Instytutu Transportu Samochodowego zapowiedziano otwarcie jeszcze 2 stacji w tym roku. Do 2030 roku powstanie ich łącznie 9. Nie wiemy jeszcze, w jakich miastach pojawią się takie obiekty, ale obstawiamy, że jednym z nich będzie Warszawa.

W samym czerwcu otwarto w Niemczech dwie placówki, gdzie znajdziemy wodór. Kolejne dwie powstają przy współpracy firm Daimler, Linde oraz Shell. Firma Linde zapewnia technologię tankowania, a inwestorem odpowiedzialnym za budowę jest Daimler. Z kolei Shell udostępni miejsce na terenie swoich stacji. Na terenie Niemiec można zatankować wodór przy autostradach A8 i A81.

W projekcie budowy stacji wodorowych w Niemczech swój udział mają też polskie firmy. Jakiś czas temu Orlen uruchomił pilotażowy punkt tankowania. W miejscowości Mulheim otwarto placówkę pod marką Star. W projekcie uczestniczy Air Liquide, polska firma wyspecjalizowana w paliwach gazowych i technologiach dla przemysłu.
Tematy w artykule: naped wodorowy wodor

Podobne wiadomości:

Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku

Toyota Mirai drugiej generacji w 2020 roku

Aktualności 2020-02-07

Samochody elektryczne czy wodorowe?

Samochody elektryczne czy wodorowe?

Aktualności 2019-11-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ponad pół miliona hybryd Toyoty w Europie
Ponad pół miliona hybryd Toyoty w Europie
Toyota dostarczyła w całym 2019 roku w Europie ponad 560 tys. aut hybrydowych. Oznacza to ponad 52-procentowy udział tego rodzaju napędu w ogólnej sprzedaży.