mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku

Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku

Wodór to paliwo przyszłości. Producenci samochodów coraz częściej interesują się nowoczesną technologią, ale nadal brakuje odpowiedniej infrastruktury do tankowania. Niemcy planują wybudować w przyszłym roku nawet 100 takich placówek.

Tankowanie wodoru - 100 stacji w przyszłym roku
Nasi zachodni sąsiedzi mają bardzo ambitne plany w kwestii rozbudowy sieci stacji z wodorem. Do 2023 roku Niemcy obiecują nawet 400 stacji tankowania. W tej chwili na terenie Niemiec znajduje się 32 miejsca, gdzie można zatankować wodór, ale za rok powstanie kolejnych 100 placówek.

W Polsce nie ma ani jednej stacji z wodorem, ale podczas niedawnej konferencji Instytutu Transportu Samochodowego zapowiedziano otwarcie jeszcze 2 stacji w tym roku. Do 2030 roku powstanie ich łącznie 9. Nie wiemy jeszcze, w jakich miastach pojawią się takie obiekty, ale obstawiamy, że jednym z nich będzie Warszawa.

W samym czerwcu otwarto w Niemczech dwie placówki, gdzie znajdziemy wodór. Kolejne dwie powstają przy współpracy firm Daimler, Linde oraz Shell. Firma Linde zapewnia technologię tankowania, a inwestorem odpowiedzialnym za budowę jest Daimler. Z kolei Shell udostępni miejsce na terenie swoich stacji. Na terenie Niemiec można zatankować wodór przy autostradach A8 i A81.

W projekcie budowy stacji wodorowych w Niemczech swój udział mają też polskie firmy. Jakiś czas temu Orlen uruchomił pilotażowy punkt tankowania. W miejscowości Mulheim otwarto placówkę pod marką Star. W projekcie uczestniczy Air Liquide, polska firma wyspecjalizowana w paliwach gazowych i technologiach dla przemysłu.
Tematy w artykule: naped wodorowy wodor

Podobne wiadomości:

Ile wspólnego ma hybryda z samochodem elektrycznym?

Ile wspólnego ma hybryda z samochodem...

Technika 2019-03-22

Toyota opracuje łazik księżycowy na wodór

Toyota opracuje łazik księżycowy na wodór

Aktualności 2019-03-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Używane auta nadal będą miały cofane liczniki
Używane auta nadal będą miały cofane liczniki
Mimo wprowadzenia surowej kary za cofanie licznika, do Polski wciąż będą importowane auta używane z oszukanym przebiegiem