1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Elon Musk zapowiedział kilka miesięcy temu wprowadzenie cennika za korzystanie z szybkich stacji ładowania – Superchargerów. Wszystkie modele Tesli sprzedane po 15 stycznia nie będą korzystać za darmo z urządzenia. Znamy cennik Superchargerów w Polsce.

Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Tesla będzie pobierać opłaty w dwóch modelach, zależnie od lokalizacji. Tam, gdzie jest to możliwe, kierowcy będą płacić od każdego pobranego kilowata. W pozostałych przypadkach ładowanie będzie rozliczane za czas korzystania z Superchargera.
Wszyscy klienci, którzy zamówili Teslę Model S i X po 15 stycznia tego roku otrzymają od producenta pakiet darmowych 400 kWh, które są ekwiwalentem 1600 km zasięgu. Dożywotnie korzystanie z Superchargera bez opłat nie będzie już dostępne.

Cennik za korzystanie z Superchargerów różni się w zależności od kraju lub stanu (w USA). Producent twierdzi, że sposób rozliczania jest uzależniony od konkretnych regulacji w danym kraju. Użytkownicy Tesli na terenie Polski zapłacą 0,50 zł/min jeśli Supercharger będzie pracował z mocą mniejszą lub równą 60 kW oraz 1 zł/min powyżej tej wartości.
Naliczanie w zależności od czasu może być niekorzystne dla klientów, ponieważ ładowarka ni zawsze zapewnia maksymalne natężenie przez cały okres ładowania. Jeżeli z jednego Superchargera korzysta kilka samochodów, czas ładowania wydłuży się.

Tesla Motors tłumaczy, że konieczność wprowadzenia opłat za ładowarki wynika z konieczności inwestycji w infrastrukturę i nie jest podyktowana chęcią generowania przychodu dla firmy. W Polsce Superchargery znajdują się w Kostomłotach pod Wrocławiem, Poznaniu i Katowicach.

Ceny ładowania na stacjach Supercharger w wybranych krajach:


Polska
0,50 PLN/min. (do mocy 60 kW włącznie)
1,00 PLN/min. (powyżej mocy 60 kW)

Wielka Brytania
0,20 GBP/kWh

Francja
0,20 EUR/kWh

Niemcy
0,17 EUR/min. (do mocy 60 kW włącznie)
0,34 EUR/min. (powyżej mocy 60 kW)

Czechy
5,00 CZK/kWh

Słowacja
0,20 EUR/kWh

Zobacz koniecznie: Wszystko o Tesla
Tematy w artykule: Tesla Tesla S Tesla X

Podobne wiadomości:

Tesla Model 3 – kiedy ruszy produkcja?

auto motor i sport 2017-02-24

Takie pytanie zadają sobie nie tylko inwestorzy, ale przede wszystkim klienci Tesli. Elon Musk w końcu zdradził, kiedy ruszy linia produkcyjna Modelu 3 w Gigafactory.

Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane techniczne

Tesla Model 3 oficjalnie. Znamy dane...

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jeden bieg w każdej sytuacji
Jeden bieg w każdej sytuacji
Pojawienie się aut elektrycznych wymusiło zmiany konstrukcyjne w układach przeniesienia napędu.