mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Elon Musk zapowiedział kilka miesięcy temu wprowadzenie cennika za korzystanie z szybkich stacji ładowania – Superchargerów. Wszystkie modele Tesli sprzedane po 15 stycznia nie będą korzystać za darmo z urządzenia. Znamy cennik Superchargerów w Polsce.

Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Tesla będzie pobierać opłaty w dwóch modelach, zależnie od lokalizacji. Tam, gdzie jest to możliwe, kierowcy będą płacić od każdego pobranego kilowata. W pozostałych przypadkach ładowanie będzie rozliczane za czas korzystania z Superchargera.
Wszyscy klienci, którzy zamówili Teslę Model S i X po 15 stycznia tego roku otrzymają od producenta pakiet darmowych 400 kWh, które są ekwiwalentem 1600 km zasięgu. Dożywotnie korzystanie z Superchargera bez opłat nie będzie już dostępne.

Cennik za korzystanie z Superchargerów różni się w zależności od kraju lub stanu (w USA). Producent twierdzi, że sposób rozliczania jest uzależniony od konkretnych regulacji w danym kraju. Użytkownicy Tesli na terenie Polski zapłacą 0,50 zł/min jeśli Supercharger będzie pracował z mocą mniejszą lub równą 60 kW oraz 1 zł/min powyżej tej wartości.
Naliczanie w zależności od czasu może być niekorzystne dla klientów, ponieważ ładowarka ni zawsze zapewnia maksymalne natężenie przez cały okres ładowania. Jeżeli z jednego Superchargera korzysta kilka samochodów, czas ładowania wydłuży się.

Tesla Motors tłumaczy, że konieczność wprowadzenia opłat za ładowarki wynika z konieczności inwestycji w infrastrukturę i nie jest podyktowana chęcią generowania przychodu dla firmy. W Polsce Superchargery znajdują się w Kostomłotach pod Wrocławiem, Poznaniu i Katowicach.

Ceny ładowania na stacjach Supercharger w wybranych krajach:


Polska
0,50 PLN/min. (do mocy 60 kW włącznie)
1,00 PLN/min. (powyżej mocy 60 kW)

Wielka Brytania
0,20 GBP/kWh

Francja
0,20 EUR/kWh

Niemcy
0,17 EUR/min. (do mocy 60 kW włącznie)
0,34 EUR/min. (powyżej mocy 60 kW)

Czechy
5,00 CZK/kWh

Słowacja
0,20 EUR/kWh

Zobacz koniecznie: Wszystko o Tesla
Tematy w artykule: Tesla Tesla S Tesla X

Podobne wiadomości:

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką

Ciężarówki i Autobusy 2017-09-18

Tesla Model 3 - pierwszy egzemplarz w rękach Elona Muska

Tesla Model 3 - pierwszy egzemplarz w rękach...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą
Ostatnie szlify Porsche 911 przed premierą
Ósma generacja kultowego Porsche 911 nadchodzi wielkimi krokami. Trwają właśnie ostatnie testy przed oficjalną prezentacją auta.