mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Elon Musk zapowiedział kilka miesięcy temu wprowadzenie cennika za korzystanie z szybkich stacji ładowania – Superchargerów. Wszystkie modele Tesli sprzedane po 15 stycznia nie będą korzystać za darmo z urządzenia. Znamy cennik Superchargerów w Polsce.

Tesla Supercharger – ile kosztuje ładowanie?

Tesla będzie pobierać opłaty w dwóch modelach, zależnie od lokalizacji. Tam, gdzie jest to możliwe, kierowcy będą płacić od każdego pobranego kilowata. W pozostałych przypadkach ładowanie będzie rozliczane za czas korzystania z Superchargera.
Wszyscy klienci, którzy zamówili Teslę Model S i X po 15 stycznia tego roku otrzymają od producenta pakiet darmowych 400 kWh, które są ekwiwalentem 1600 km zasięgu. Dożywotnie korzystanie z Superchargera bez opłat nie będzie już dostępne.

Cennik za korzystanie z Superchargerów różni się w zależności od kraju lub stanu (w USA). Producent twierdzi, że sposób rozliczania jest uzależniony od konkretnych regulacji w danym kraju. Użytkownicy Tesli na terenie Polski zapłacą 0,50 zł/min jeśli Supercharger będzie pracował z mocą mniejszą lub równą 60 kW oraz 1 zł/min powyżej tej wartości.
Naliczanie w zależności od czasu może być niekorzystne dla klientów, ponieważ ładowarka ni zawsze zapewnia maksymalne natężenie przez cały okres ładowania. Jeżeli z jednego Superchargera korzysta kilka samochodów, czas ładowania wydłuży się.

Tesla Motors tłumaczy, że konieczność wprowadzenia opłat za ładowarki wynika z konieczności inwestycji w infrastrukturę i nie jest podyktowana chęcią generowania przychodu dla firmy. W Polsce Superchargery znajdują się w Kostomłotach pod Wrocławiem, Poznaniu i Katowicach.

Ceny ładowania na stacjach Supercharger w wybranych krajach:


Polska
0,50 PLN/min. (do mocy 60 kW włącznie)
1,00 PLN/min. (powyżej mocy 60 kW)

Wielka Brytania
0,20 GBP/kWh

Francja
0,20 EUR/kWh

Niemcy
0,17 EUR/min. (do mocy 60 kW włącznie)
0,34 EUR/min. (powyżej mocy 60 kW)

Czechy
5,00 CZK/kWh

Słowacja
0,20 EUR/kWh

Zobacz koniecznie: Wszystko o Tesla
Tematy w artykule: Tesla Tesla S Tesla X

Podobne wiadomości:

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką

Tesla pracuje nad elektryczną ciężarówką

Ciężarówki i Autobusy 2017-09-18

Pepsi zamawia ciężarówki Tesli

Pepsi zamawia ciężarówki Tesli

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Michelin Uptis. Opona odporna na przebicia
Michelin Uptis. Opona odporna na przebicia
Michelin Uptis to opona, która ma zrewolucjonizować obecne pojęcie o ogumieniu. Odporna na przebicie "guma" pojawi się już za pięć lat.