1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Toyota Prius IV - szczegóły techniczne

Toyota Prius IV - szczegóły techniczne

Toyota Prius czwartej generacji jest jeszcze oszczędniejszy i przyjazny fokom grenlandzkim niż poprzednik. Zobacz, szczegóły techniczne zaawansowanego Priusa IV.

Toyota Prius IV - szczegóły techniczne

Toyota Prius czwartej generacji zadebiutowała w zeszłym miesiącu na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie. Teraz poznaliśmy jej dane techniczne. Co japończycy poprawili w najpopularniejszej hybrydzie świata?

Czwarta odsłona popularnej hybrydy bazuje na nowoskonstruowanej platformie TNGA. Moc pochodzi z benzynowego silnika 1.8 VVT-i znanego z poprzedniej generacji, ale tutaj został on poprawiony. Toyota ulepszyła cieplną wydajność jednostki spalinowej o 40%, w porównaniu do silnika diesla. Było to możliwe przez ograniczenie płynu chłodzącego, krążącego w obiegu, kiedy silnik jest zimny. To pozwala na szybsze rozgrzanie jednostki. 

Zastosowano też nowy olej o niskiej lepkości, który ogranicza tarcie komponentów. Inżynierowie opracowali też nowy zawór wody, który powoduje szybsze rozgrzewanie się jednostki napędowej w chłodne dni, ale jednocześnie szybciej ogrzewa kabinę.

 

Silnik 1.8 VVT-i osiąga 97 KM przy 5200 obr/min oraz 142 Nm przy 3600 obr/min. Zamontowano nowe tłoki i wlot powietrza, który zwiększa zawirowanie powietrza w cylindrze, co z kolei obniża poziom spalin w układzie wydechowym. 

Jednostka elektryczna o mocy 73 KM została ulepszona pod kątem tarcia, które zostało ograniczone o 20%. Zmniejszono skrzynię biegów i dzięki temu możliwe było zamontowanie motoru elektrycznego nad osią wielowahaczową. Ten zabieg sprzyja rozkładowi masy. Baterie metalowo-niklowe umieszczono pod tylnymi fotelami, przez co można było wykorzystać dodatkową przestrzeń w bagażniku, który teraz pomieści 502 litry bagażu.

Mimo że Prius IV miał już swoją premierę we Frankfurcie, japończycy pokażą go raz jeszcze na targach w Tokio. W kraju kwitnącej wiśni nowy Prius pojawi się w sprzedaży już w grudniu tego roku.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Prius
Toyota Prius
Cena podstawowa już od: 120 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Honda NSX - znamy dane techniczne

auto motor i sport 2015-10-27

Po 25-letniej nieobecności na rynku Honda NSX powraca. Jak na superauto XXI wieku przystało NSX jest hybrydą. Jednak z Priusem nie ma nic wspólnego. Zobacz, dane techniczne nowej Hondy NSX.

Toyota Camry najpopularniejsza w swojej klasie

Toyota Camry najpopularniejsza w swojej...

Aktualności 2021-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ranger wzmocni flotę straży pożarnej
Ford Ranger wzmocni flotę straży pożarnej
Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła flotę specjalistycznych wozów ratowniczych o specjalnie przygotowane pick-upy Ford Ranger.