1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Toyota Yaris - nowy silnik 1.5

Toyota Yaris - nowy silnik 1.5

Japońscy inżynierowie przygotowali nowe serce dla Yarisa, które zastąpi jednostkę napędową 1.33. Producent deklaruje, że w nowym silniku zużycie paliwa jest o 12 niższe w stosunku do odchodzącej konstrukcji.

Toyota Yaris - nowy silnik 1.5
Najnowsza jednostka napędowa Toyoty ma pojemność 1496 cm3 i osiąga moc 82 kW (111 KM). Maksymalny moment obrotowy wynosi 136 Nm przy 4 400 obr./min. Japoński producent podkreśla, że 118 Nm momentu obrotowego jest dostępne już przy 2000 obr./min.

Yaris z nową jednostką napędową przyspiesza do 100 km/h w czasie 11 sekund, czyli o 0,8 s szybciej niż auto z silnikiem 1.33. Co ciekawe najnowsza konstrukcja spełnia normę Euro 6c. Sprawność cieplna silnika to jeden z najlepszych wynik wśród jednostek benzynowych - 38,5 procent.

W nowym silniku zastosowano wyższy stopień sprężania (13,5), chłodzony system recyrkulacji spalin (EGR) oraz nowy system zmiennych faz rozrządu. Układ sterowania czasem otwarcia zaworów dolotowych VVT-iE (Variable Valve Timing intelligent system Electric Motor) pozwala na szybkie przejście pracy jednostki napędowej z cyklu Otto na cykl Atkinsona. Dzięki tym rozwiązanią udało się inżynierom uzyskać lepsze osiągi w nowym silniku.

Sterowanie zmianą faz wałka rozrządu zaworów dolotowych umożliwia opóźnienie zamknięcia zaworu poza dolną pozycję tłoka. Przez to dochodzi do efektywnego skrócenia suwu sprężania i pozwala to na dalsze zmierzenie strat pompowania w cyklu Atkinsona i zarazem przyspieszyć powrót do cyklu Otto. A to gwarantuje lepsze osiągi podczas dużych obciążeń.

1,5-litrowa jednostka napędowa ma na nowo zaprojektowaną komorę spalania i tłoków, co sprzyja powstawaniu homogenicznej mieszanki paliwowo-powietrznej i jednocześnie szybkiemu spalaniu. Zaś spalanie stukowe zostało wyeliminowane przez obniżenie temperatury spalania oraz zastosowanie układu chłodzenia EGR.

Nowy silnik Toyoty to pierwsza jednostka napędowa w historii marki, która ma kolektor dolotowy chłodzony cieczą. Przez obniżenie temperatury nie dochodzi do wzbogacania mieszanki i ogranicza to samą temperaturę spalania podczas jazdy z większymi prędkościami. W tym samych czasie dochodzi do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji szkodliwych związków.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota silnik czterocylindrowe silniki

Podobne wiadomości:

Toyota C-HR w limitowanej edycji Karl Lagerfeld

Toyota C-HR w limitowanej edycji Karl...

Aktualności 2020-05-08

Nowa Toyota Hilux 2020 testowana przez Fernando Alonso

Nowa Toyota Hilux 2020 testowana przez...

Aktualności 2020-06-03

Komentuj:

Alko-maty 2017-04-13

Akurat co do Toyoty Yaris, to zdecydowanie najlepszym silnikiem który prezentuje odpowiedni stosunek mocy do ilości spalanego paliwa jest jednostka 1.3- niezawodna, dosyć dynamiczna i do tego także ekonomiczna. Co do silnika 1.5 to póki co nie mamy zbyt wielu opinii. www.alko-maty.pl

~ddx40 2017-02-25

O co chodzi z tym zmierzeniem strat pompowania i szybszy powrót do cyklu Otto? To google translator?

~Black 2017-01-27

Ja mam akurat w Yarisie ten 1.33 i też całkiem spoko. Ale wiadomo im więcej tym lepiej, będzie się jeszcze lepiej jeździć.

~Stanmark 2017-01-25

Nareszcie, ale jeszcze + 20 km

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczne Mercedesy eVito i eSprinter z dopłatą w Polsce
Elektryczne Mercedesy eVito i eSprinter z dopłatą w Polsce
Mercedes eVito i Mercedes eSprinter weszły do sprzedaży w Polsce. To dwa flagowe modele pojazdów dostawczych w wersji z napędem elektrycznym.

VW ID VW ID