mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Tych opon nie przebijesz

Tych opon nie przebijesz

... choć, żeby być bardziej precyzyjnym, przebijesz, ale i tak będziesz mógł spokojnie kontynuować podróż. Michelin stworzył opony, które w razie przebicia same się uszczelnią, bez utraty ciśnienia.

Tych opon nie przebijesz
Samouszczelniająca się opona firmy Michelin korzysta z innowacyjnej technologii Michelin Selfseal, która pozwala utrzymywać ciśnienie w oponach aut osobowych, a także dla pojazdów dostawczych. Korzyści z zastosowania takich opon, które w sprzedaży pojawią się już w przyszłym roku, to większe bezpieczeństwo podczas jazdy, niższa masa auta, a tym samym niższe spalanie, oraz więcej miejsca w bagażniku.
 
Technologia Michelin Selfseal polega na wykorzystaniu nowatorskiej mieszanki gumowej, która zasklepia się natychmiast po przebiciu bieżnika. Konstruktorzy osiągnęli ten efekt dzięki umieszczeniu wewnątrz opony stabilnej warstwy uszczelniającej wykonanej z naturalnego kauczuku. Takie ogumienie nie zawiera płynnych polimerów, przez co wyeliminowano zjawisko wibracji. W przypadku przebicia opony technologia Michelin Selfseal naprawia ją już w momencie uszkodzenia. Usterka nie wymaga żadnych dalszych interwencji kierowcy i nie ogranicza prędkości jazdy. Należy też podkreślić, że zastosowanie technologii Selfseal nie wpływa na zużycie bieżnika, a także na inne osiągi opon, takie jak przyczepność i opory toczenia.– Choć dział badań i rozwoju Michelin dysponuje rocznym budżetem przekraczającym 500 milionów euro oraz zatrudnia kilkuset naukowców, prace nad tego typu zaawansowanymi technologiami trwają nawet pięć lat od chwili narodzenia się idei do wprowadzenia opony do seryjnej produkcji – mówi Tomasz Młodawski, ekspert opon osobowych i dostawczych Michelin.

Samouszczelniająca się opona Michelina po raz pierwszy została zaprezentowana podczas tegorocznej edycji Michelin Challenge Bibendum, które odbyło się w chińskim mieście Chengdu.
Tematy w artykule: opony Michelin opony Michelin

Podobne wiadomości:

Co warto wiedzieć o oponach?

auto motor i sport 0000-00-00

Opona to dziś jedyna na tyle awaryjna część samochodu, że powszechnie wozimy koło zapasowe. W nowym samochodzie problemu opon w zasadzie nie ma. Jednak potem trzeba kupić zimówki. A w końcu nowe opony podstawowe. Ale jakie?  

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych
Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych
Z raportu opublikowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że wzrosła wykrywalność kierowców jeżdżących bez wykupionej obowiązkowej polisy OC.