1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Technika >
  4. Volkswagen opracował nową skrzynię biegów

Volkswagen opracował nową skrzynię biegów

Manualne skrzynie biegów mają przed sobą przyszłość. Volkswagen opracował przekładnię MQ281, która pomaga oszczędzać paliwo.

Volkswagen opracował nową skrzynię biegów

Skrzynia biegów nowej generacji, przez Volkswagena nazwana MQ281, pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 5 gramów na kilometr i sprawia że auta staną się jeszcze bardziej oszczędne. Wiemy już, gdzie nowa skrzynia trafi w pierwszej kolejności.

Manualna skrzynia biegów MQ281

Volkswagen skonstruował nową, mechaniczną skrzynię biegów. Przekładnia oznaczona kodem MQ281 charakteryzuje się wysokim stopniem sprawności i - zależnie od silnika, z którym współpracuje - może przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przez samochód nawet o 5 gramów na kilometr.

Nowa skrzynia biegów zostanie najpierw zastosowana w Passacie, a potem w modelach niemal wszystkich klas produkowanych przez koncern Volkswagena.

Skrzynie manualne jeszcze nie odchodzą

Mechaniczne skrzynie biegów okres szczytu popularności mają raczej za sobą. Jednak nawet niewielkie zmiany konstrukcyjne przeprowadzone pod kątem zwiększenia ich sprawności i ograniczenia zużycia paliwa mogą mieć wielki wpływ na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i na środowisko.

Wszystko to dlatego, że w globalnej skali mechaniczne skrzynie biegów wciąż mają znaczący udział w całym rynku przekładni samochodowych. Popularność pojazdów wyposażonych w koła o dużym rozmiarze stawia wielkie wyzwania przed konstruktorami skrzyń biegów.

- MQ281 to bardzo efektywna przekładnia mechaniczna, która znakomicie spełnia to zadanie i która będzie wkrótce stosowana w produkowanych na masową skalę samochodach różnych klas – powiedział Helmut Göbbels, szef działu rozwoju mechanicznych skrzyń biegów Volkswagena.

Skrzynia biegów MQ281 – jak działa?

Ręczna skrzynia biegów MQ281 działa w zakresie maksymalnego momentu obrotowego o wartości od 200 do 340 niutonometrów i może całkowicie zastąpić stosowaną dotąd przez Volkswagena przekładnię z oznaczeniem MQ250, a w niektórych przypadkach także przekładnię MQ350.

Nowa skrzynia biegów MQ281 wyróżnia się dużym zakresem rozpiętości przełożeń. Z jednej strony daje to możliwość dynamicznego startu po uruchomieniu samochodu, także w przypadku ciężkich pojazdów z dużymi kołami. Z drugiej natomiast strony sprzyja tzw. downspeedingowi, czyli jeździe na wysokich biegach przy niskiej liczbie obrotów, co z kolei pozwala oszczędzać paliwo.

Konstruując nową skrzynię biegów główny nacisk kładziono na uzyskanie jak najwyższego stopnia sprawności. Zastosowano wirtualne metody prac konstrukcyjnych. Dzięki temu możliwe było zastosowanie nowego systemu smarowania.

Użycie nowych rozwiązań w tej dziedzinie sprawiło, że olej do kół zębatych i łożysk jest doprowadzany równomiernie i optymalnie, do 1,5 litra zmniejszyła się też ilość oleju zużywanego w całym cyklu życia przekładni.

Dla zmniejszenia tarcia opracowano nowy rodzaj łożysk, dostosowanych do specyfiki tej przekładni. Wykorzystano łożyska o zmniejszonym tarciu i z bezstykowymi uszczelkami. Zoptymalizowany został także rodzaj materiałów i ich wykorzystanie w obudowie przekładni.

Nowa skrzynia biegów obniża tez poziom hałasu i pomaga zredukować niepożądane dźwięki. Wzrasta przez to komfort podróży samochodem i zmniejsza się liczba drgań odczuwanych i rejestrowanych akustycznie przez pasażerów.

Tak jak wiele innych skrzyń biegów, również nowa MQ281 jest wytwarzana samodzielnie przez Volkswagena – początek seryjnej produkcji nastąpi w fabrykach w Barcelonie (Hiszpania) i w Cordobie (Argentyna).

Zobacz koniecznie: Wszystko o Volkswagen
Tematy w artykule: Volkswagen skrzynia biegow skrzynia manualna

Podobne wiadomości:

Ford Transit z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów

Ford Transit z 10-stopniową automatyczną...

Aktualności 2020-06-09

Volkswagen Arteon Shooting Brake – oficjalna premiera

Volkswagen Arteon Shooting Brake – oficjalna...

Premiery 2020-06-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV
Cupra el-Born – sportowy, elektryczny SUV
Cupra el-Born to nowy elektryczny SUV sportowej hiszpańskiej marki. Wprawne oko zauważy podobieństwo do Volkswagena ID.3, na którym auto bazuje.