mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Volvo zwiększa bezpieczeństwo

Volvo zwiększa bezpieczeństwo

Podczas Detroit Auto Show szwedzki koncern Volvo zaprezentował swoje najnowsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa jazdy. Dwa z czterech przedstawionych systemów to zupełnie nowe rozwiązania.

Volvo zwiększa bezpieczeństwo

Pierwszy z nich to system BLIS (Blind Spot Information System), który informuje kierowcę o pojawieniu się innego pojazdu w tzw. martwej strefie. Dzieje się tak dzięki umieszczonym w obu bocznych lusterkach kamer, które monitorują obszar wzdłuż boku samochodu o długości 9,5 m oraz szerokości 3 m. W momencie pojawienia się w tym obszarze inego pojazdu zapala się lampka umieszczona w bocznym lusterku. System ten działa zarówno wobec dużych pojazdów jak i motocyklów, w dzień i w nocy. Nie reaguje na stojące samochody, ogrodzenia przydrożne, słupy czy inne bariery. Uaktywnia się przy prędkości powyżej 10 km/h i alarmuje kierowcę, gdy inne auto porusza się z prędkością od 20 km/h mniejszą do 70 km/h większą od naszej predkości.

Kolejne dwa systemy to Adaptive Cruise Control oraz system wspomagający hamowanie. Pierwszy z nich, za pomocą radaru umieszczonego na przodzie monitorującego ciągle dystans do poprzedzającego samochodu, dostosowuje predkość naszego pojazdu w celu zachowania bezpiecznej odległości. Drugi z systemów ma także za zadanie monitorowanie przestrzeni przed samochodem i ostrzeżenie kierowcy sygnałem dźwiękowym i zapaloną lampką o konieczności użycia hamulców. W razie niedostatecznej reakcji kierowcy system zwiększa siłę działania hamulców zmniejszając tym samym drogę hamowania. Co więcej, gdy kierowca wogóle nie zareaguje, system sam włącza hamulce, nawet gdy uniknięcie olizji jest już niemożliwe.

Drugim całkowicie innowacyjnym systemem jest użycie kurtyn powietrznych w kabrioletach. Zamontowane są one w drzwiach i w razie wypadku, po wypełnieniu się gazem, wypychane są do góry, gdzie zajmują miejsce między głową a boczną szybą. Kurtyny te działają także przy opuszczonych szybach, gdy auto zaczyna koziołkować.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.