mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wady poduszek powietrznych

Wady poduszek powietrznych

Mimo wielu zalet, odbiegają od ideału

Dzięki poduszkom powietrznym w połączeniu w pasami bezpieczeństwa liczba zderzeń czołowych kończących się śmiercią oraz ciężkimi obrażeniami jest zredukowana o 25%, a poważne urazy głowy przy tego typu zderzeniach zostały niemal wyeliminowane. Również przy uderzeniu w bok pojazdu obserwuje się tendencję malejącą poważnych uszkodzeń ciała.

Okazuje się jednak, że mimo wielu zalet poduszki powietrzne mają także wady i należy pracować nad polepszeniem tej technologii.

Jak sprawdził ADAC najbardziej niebezpieczne problemy, jakie mogą pojawić się przy poduszkach powietrznych, to ich nieoczekiwane zachowanie, czyli otworzenie się mimo braku konieczności, lub niezadziałanie gdy taka konieczność zachodzi. Przy wyeliminowaniu takich sytuacji mogłoby pomóc zastosowanie większej ilości czujników.

Często zdarza się również, że poduszka sama jest źródłem urazów i może powodować nawet długotrwale uszkodzenie słuchu. Wiadomo, że poduszki powietrzne w samochodach mają ratować życie, a nie służyć za „przytulanki”. Jednak w przypadku niegroźnego zderzenia lub aktywowania się poduszki bez konieczności, trudno zaakceptować to, że powoduje ona obrażenia. Należałoby zatem zwiększyć tzw. inteligencję poduszek. Aktualnie tylko jeden pojazd (Jaguar XK) potrafi rozpoznać niebezpiecznie bliską odległość pasażera od deski rozdzielczej.

Dodatkowo można także poprawić system odłączania poduszki pasażera w przypadku przewożenia małych dzieci.

Jak wiadomo nic nie jest idealne, ale należy do tego ideału dążyć. Tak czy inaczej, na pewno bezpieczniej z poduszkami niż bez.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
30-dniowe polisy OC służyć mają komisom, tymczasem niektórzy agenci proponują je kierowcom o dużej szkodowości. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już prowadzi kontrole.