mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Więcej światła na ciemne miesiące!

Więcej światła na ciemne miesiące!

Jesienią i zimą dobre oświetlenie samochodowe jest ważniejsze niż latem, i to nie tylko dlatego, że dzień jest krótszy i prowadzimy częściej po ciemku.

Więcej światła na ciemne miesiące!

Zima to czas częstego korzystania z reflektorów przeciwmgłowych. Są one bardzo pomocne – i to nie tylko we "mgle jak mleko". Poprawiają one także, a nawet szczególnie, widoczność w czasie silnych opadów śniegu. W silnej śnieżycy opłaca się jechać powoli – mając zapalone tylko światła pozycyjne i przeciwmgłowe. We mgle z kolei inżynierowie – specjaliści oświetleniowi Helli – zalecają kierowcom wykorzystywanie lamp przeciwmgłowych wraz ze światłami mijania.

Nawet najlepsze światła jednak są nic niewarte, jeśli szyba reflektora lub klosze tylnej lampy są zanieczyszczone. Jedyne rozwiązanie to ich oczyszczanie. Trzeba jednak przy tym uważać. Szyby nowoczesnych reflektorów są wykonane z plastiku (z tworzyw sztucznych). Zarysowania tego plastiku powodują problemy z ich własnościami optycznymi. Ograniczeniu ulega wydajność świetlna, rośnie natomiast strumień światła rozproszonego, a więc oślepiającego. Szybę może uszkodzić nawet mocniejsze użycie skrobaczki do lodu czy niewłaściwy środek czyszczący o własnościach żrących. Doradza się więc ostrożne oczyszczanie. Brud można usunąć miękką gąbką i dużą ilością wody, ale skuteczna będzie także skrobaczka do lodu – byle z plastikowym lub gumowym wykończeniem.

Reflektory główne z klasycznymi szybami także oślepiają jadących z przeciwka, kiedy są zabrudzone. Najlepszym rozwiązaniem jest ciśnieniowy system spryskiwaczy, dostępny do niemal każdego modelu w ramach wyposażenia fabrycznego. Aby zapobiec zamarznięciu zbiorniczka spryskiwaczy, pamiętajmy o napełnieniu go na czas płynem niezamarzającym.
 
Prewencja jest w ogóle w cenie zimą. Odnosi się to np. do akumulatora. Musi on w zimowym sezonie dostarczać znacznie więcej prądu. Jednakże zwykle to wcale nie światła są przyczyną rozładowania akumulatora. Znacznie wyższe zużycie energii powodują często włączane "prądożerne" elementy, jak ogrzewanie foteli, ogrzewanie przedniej i tylnej szyby czy lusterek, częste korzystanie z maksymalnej wydajności dmuchawy nawiewu i ogrzewania. A nowoczesne samochody i tak zużywają dużo prądu przez ogólne silne "zelektronizowanie" auta. Alternator i słabnący akumulator mogą mieć trudności w pokryciu zapotrzebowania na prąd, jeśli samochód użytkowany jest głównie w ruchu miejskim lub z długimi fazami pracy na biegu jałowym (np. w korkach). Jednakże nie warto oszczędzać na oświetleniu – znacznie rozsądniejsze będzie zainwestowanie w nowy, pojemniejszy i mocniejszy akumulator.

Prewencja ma jednak i inne oblicza. Na przykład wciąż zyskuje na znaczeniu posiadanie na pokładzie zestawu zapasowych żarówek. Powodem takiego stanu rzeczy jest ogromne zwiększenie zróżnicowania żarówek do lamp głownych. A nie wszystkie stacje benzynowe mają w sprzedaży takie żarówki jak np. HB3 – używane w światłach drogowych i czasami w lampach przeciwmgłowych nowoczesnych aut. A przecież w użyciu znajduje się wiele innych akcesoriów oświetleniowych. Np. lampy ostrzegawcze są istotne nie tylko podczas awarii czy kolizji. A lampa robocza czy szperacz świetnie się sprawdzi, jeśli nagle pogoda się tak zmieni, że trzeba będzie założyć łańcuchy na opony. Niektóre nowe modele samochodów są wyposażane w światła zakrętowe, które poszerzają oświetlone pole widoczności na prawo lub na lewo od samochodu, gdy ten zmienia kierunek jazdy lub gdy jedzie po łuku.

Jesienią doradzamy przeprowadzenie kontroli świateł w warsztacie, gdzie sprawdzany jest kompletny system oraz ustawienie reflektorów. Najbardziej zapobiegliwi kierowcy wymieniają żarówki nawet nieprzepalone. Jeśli jednak mamy do czynienia z żarówką przepaloną, nie warto wymieniać tylko tej jednej, po jednej stronie - ta druga najprawdopodobniej przepali się w ciągu najdalej kilku dni.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.