mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wygodne łańcuchy

Wygodne łańcuchy

W 1999 roku wprowadzono w Polsce znak C-18 – nakaz używania łańcuchów na określonych odcinkach zaśnieżonych górskich dróg. Przyczyniło się to do zdecydowanej poprawy przejezdności ważnych szlaków komunikacyjnych w czasie opadów śniegu.

Wygodne łańcuchy

Ostatnie, ostre i długie zimy pozwalają śmiało stwierdzić, że od czasu wprowadzenia znaków nakazu używania łańcuchów, stały się one nieodzownym elementem wyposażenia samochodów w okresie zimowym.

W ofercie firm zajmujących się dystrybucją łańcuchów śniegowych znajdują się łańcuchy o śladach: drabinkowym, trójkątnym ("Y") oraz rombowym. Montuje się je standardowo za pomocą giętkiego kabla zapinanego po wewnętrznej stronie opony. Łańcuchy drabinkowe sprawdzają się w samochodach o niedużej mocy, które sporadycznie poruszają się po zaśnieżonych traktach. Ze względu na swoją konstrukcję nie zapewniają dostatecznie pewnej przyczepności podczas pokonywania zakrętów i wtedy, kiedy na samochód oddziaływają boczne siły. Lepiej w takich sytuacjach zachowują się łańcuchy "Y", które coraz częściej są zastępowane przez prostsze modele rombowe. Te zaś gwarantują stałą przyczepność do podłoża dzięki temu, że w każdym momencie konstrukcja łańcucha styka się z jezdnią.

Każdy, kto użytkuje konwencjonalne łańcuchy wie, że założenie nawet najbardziej komfortowo montowanego sprzętu nie jest zadaniem prostym, a zdejmowanie zwykle wiąże się z sięganiem do zabitego śniegiem nadkola. Wielu kierowców, szczególnie pojazdów klasy wyższej, szuka innych, alternatywnych rozwiązań. Łańcuch Sportmatik firmy pewag nieco upraszcza zadanie montażu i demontażu. Szybki montaż odbywa się za pomocą dwóch napinaczy. Demontaż jest sprawny i czysty dzięki opatentowanemu zapięciu kabla, łańcuch sam rozpina się po użyciu. Nie trzeba sięgać rękami za koło, by go rozpiąć. Luzując napinacze, wystarczy potrząsnąć łańcuchem, który zejdzie z opony.

Realizacją idei "przyjaznego" użytkownikowi łańcucha jest sprzęt produkcji szwajcarskiej Spikes Spider. Występuje on w trzech wersjach: do samochodów osobowych, limuzyn i pojazdów terenowych oraz dostawczych.
 
Spikes Spider to jedyn z nielicznych łańcuchów śniegowych, zaprojektowany z myślą o ekskluzywnym gronie użytkowników. W przeciwieństwie do innych łańcuchów, jego szybki i czysty montaż ma miejsce tylko od zewnętrznej strony koła. Spikes Spider składa się z adaptera oraz łańcucha. Adapter montuje się zazwyczaj przed sezonem zimowym – np. w momencie wymiany ogumienia z letniego na zimowe. Ponieważ adapter jest przymocowany do śrub koła w sposób symetryczny, nie wpływa on na wyważenie koła – można poruszać się z nim również z większymi prędkościami. Część zapewniająca przyczepność przypomina ramiona opinające oponę, do których przytwierdzono kolce lub na których rozpięto łańcuchy na całym obwodzie opony. Niemal nie istnieje ryzyko zniszczenia zawieszenia, co zdarza się w przypadku nieprawidłowego założenia klasycznego łańcucha. Warto zauważyć, że spadający łańcuch może nawet urwać nadkole lub zderzak.

Jeśli chcemy założyć łańcuch, wystarczy rozłożyć go na bieżniku opony i przykręcić jednym ruchem ręki do adaptera – to kwestia kilku sekund! Łańcuch naskoczy i dopasuje się do opony po pierwszych paru obrotach koła. Łańcucha nie trzeba – jak w wypadku łańcuchów standardowych – dociągać po przejechaniu krótkiego dystansu. Równie prosty jak montaż jest jego demontaż. Wystarczy odkręcić środkową część łańcucha od adaptera, zsunąć górną część z górnej części bieżnika i zjechać z łańcucha. Nie trzeba sięgać – jak w przypadku łańcuchów standardowych – za koło w celu odpięcia kabla łączącego wewnętrzną stronę łańcucha. Użytkownicy samochodów wyższej klasy powinni docenić to rozwiązanie. A zima właśnie się zaczyna...

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znów zatankujemy na CPN - Orlen przywraca markę
Znów zatankujemy na CPN - Orlen przywraca markę
Stacja paliw z logo CPN znów będzie działać. Z okazji 20. rocznicy działalności w Polsce koncern PKN Orlen przygotował powrót stacji pod szyldem CPN oraz Petrochemii Płock.