mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Wymień stare radio

Wymień stare radio

Radio należy do podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Jak nudna mogłaby być bowiem jazda bez muzyki? Ponadto odbiornik radiowy to nie tylko same piosenki. Dzięki niemu kierowcy dowiadują się o niebezpieczeństwach na drodze czy korkach. Co jednak, kiedy fabrycznie montowany sprzęt nie spełnia naszych oczekiwań?

Wymień stare radio
W większości przypadków seryjnie montowane radia (zwłaszcza w tańszych modelach) nie należą specjalnie do zaawansowanych urządzeń. O ile uda się w nich jeszcze odtworzyć muzykę z płyty CD, o tyle przesłuchanie ulubionych nagrań w formacie MP3 może nie być już takie proste. Nie mówiąc już o takich gadżetach jak dodatkowe wejścia AUX czy USB, przez które do radia można podłączyć urządzenia zewnętrzne - pen-drive'y, wszelkiej maści odtwarzacze MP3 czy telefony. Ponadto nowsze odbiorniki są w stanie wyłapać więcej stacji radiowych. Bardziej rozbudowane systemy posiadają również możliwość sczytywania danych z kart SD (np. do przeglądania zdjęć lub filmów).

Na szczęście rynek sprzętu audio jest ogromny, więc gdy tylko zdecydujemy się na wymianę starego radia, nie ma z tym żadnego problemu. Jest jednak kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas takiej wymiany. Począwszy od wielkość radia i jego spasowania z wnęką w desce rozdzielczej, po tak prozaiczne rzeczy jak wielkość przycisków, ich dostępności czy rozmiarów oraz czytelności wyświetlacza.

Stare radio po wyciągnięciu powinno zostać zmierzone by mieć stuprocentową pewność, że nowy nabytek bez problemu zmieści się w konsoli centralnej. Świeży sprzęt powinien być wyposażony w automatyczne skanowanie fal radiowych, po to by nie absorbować zbytnio kierowcy w trakcie jazdy. Warto również zwrócić uwagę na ergonomię urządzenia - czy wszystkie przełączniki są łatwo dostępne i czytelne. Wyświetlacz powinien gwarantować natomiast łatwe odczytywanie wiadomości RDS, a sam interfejs radia łatwy w nawigacji po wszystkich funkcjach.

Montaż nowego radia nie powinien stanowić większego problemu i można tego dokonać samemu w zaciszu garażu. Panel radiowy powinien posiadać już na wyposażeniu odpowiednie haki do mocowania, złącza i adaptery, które pasować będą do konkretnego samochodu. W większości przypadków te zestawy są kompatybilne dla różnych producentów aut. Stare radio demontujemy z gniazda z uwagą, ponieważ urządzenie nadal podłączone jest wiązką kabli i adapterami do instalacji pojazdu. W przypadku starszych samochodów może być konieczny zakup specjalnych adapterów, tzw. przejściówek ze złącza ISO na bardziej nowoczesne złącza typu DIN.
Tematy w artykule: car audio radio radioodtwarzacz

Podobne wiadomości:

Oto system audio w nowym Volvo XC90

Oto system audio w nowym Volvo XC90

Technika 2014-06-06

Nowoczesność w klasycznym wydaniu od Porsche

Nowoczesność w klasycznym wydaniu od Porsche

Technika 2015-02-23

Komentuj:

~tenże 2013-09-29

no chodzi o to że załóżmy masz radio i chcesz je nie miec to je wyrzucasz ,ale chcesz no to se kup

~Kristof 2013-09-28

Tez nie rozumiem tego tekstu:-(

~aaa 2013-09-28

aaale o czym jest ten tekst??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.