mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Z ESP bezpieczniej

Z ESP bezpieczniej

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Iowa (USA) zbadali reakcję kierowców na sytuacje krytyczne na drogach.

Z ESP bezpieczniej

Do przeprowadzenia testów naukowcy wykorzystali oficjalny symulator jazdy amerykańskiego departamentu bezpieczeństwa drogowego NHTSA. Uczestnicy testów jeździli dwoma różnymi, symulowanymi przez komputer pojazdami, z systemem ESP i bez systemu ESP. Podczas testu musieli poradzić sobie z trzema typowymi sytuacjami krytycznymi na drodze: ominięcie przeszkody, ostry zakręt i nagłe uderzenie bocznego wiatru. Wyniki testu pokazały, że kierowcy znacznie lepiej potrafili zapanować nad pojazdem wyposażonym w ESP. Kontrolę nad samochodem utrzymało o 34% więcej kierowców, niż podczas symulowanych jazd autem bez systemu ESP.

Wyniki pokrywają się z rezultatami innych, międzynarodowych badań i potwierdzają, że ESP w dużym stopniu przyczynia się do zmniejszenia liczby ciężkich kolizji drogowych. Również badania na zlecenie koncernów takich, jak DaimlerChrysler czy Toyota dowodzą, że seryjny montaż systemów ESP pozwoliłby ograniczyć liczbę niebezpiecznych wypadków drogowych nawet o 50%.

Bosch zaprojektował system ESP we współpracy z koncernem DaimlerChrysler i wprowadził go do produkcji seryjnej w 1995 roku. System ESP rozpoznaje moment wpadania pojazdu w poślizg i skutecznie zapobiega mu, redukując moment obrotowy silnika oraz wyhamowując poszczególne koła. Od chwili debiutu na rynku Bosch wyprodukował ponad 10 milionów systemów ESP, a na rok 2004 zaplanowano produkcję kolejnych 4 milionów. W Niemczech już co drugi nowo rejestrowany pojazd jest wyposażony w system ESP.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Elektryczny Volkswagen e-Crafter w Warszawie
Volkswagen e-Crafter z silnikiem elektrycznym dostarcza w ramach projektu „Misja Zerowa Emisja” towary do warszawskich sklepów.