mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zadbaj o hamulce

Zadbaj o hamulce

Sprawnie działające hamulce to jeden z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o ich regularnym kontrolowaniu. Wadliwe hamulce lub stary płyn hamulcowy mogą wydłużyć drogę hamowania lub spowodować awarię całego układu.

Zadbaj o hamulce

Zaprojektowany przez Boscha ABS obchodził w ubiegłym roku 25-lecie. System zapobiega blokowaniu się kół w trakcie hamowania, umożliwia również bezpieczne ominięcie przeszkody czy zmianę kierunku jazdy bez konieczności zatrzymania pojazdu. W roku 1987 na bazie ABS wprowadzono do produkcji seryjnej system ASR, regulujący poślizg kół przy ruszaniu, dzięki czemu auto może lepiej przyspieszać również na powierzchni o obniżonej przyczepności. Elektroniczny system kontroli trakcji (ESP), uważany obecnie za najbardziej kompleksowy system modulacji siły hamowania, został zaprezentowany przez firmę Bosch w 1995 roku. Wpływa on na poprawę stabilności pojazdu nie tylko podczas hamowania i przyspieszania, ale również we wszystkich pozostałych sytuacjach na drodze. Jeśli pojazdowi grozi poślizg, system ESP obniża moc silnika i dodatkowo wyhamowuje poszczególne koła, co przyczynia się do znacznego wzrostu bezpieczeństwa jazdy.

Aby systemy te funkcjonowały właściwie, konieczne są regularne przeglądy samochodu, a także właściwy dobór płynów hamulcowych. Płyn hamulcowy, jako ciecz higroskopijna, chłonie wodę z powietrza. Ponieważ zbyt duże (około 3 procentowe) stężenie wody w płynie powoduje utratę sprawności hamulców oraz korozję elementów układu hamulcowego, co 1-2 lata lub po przejechaniu 20-40 tysięcy km płyn powinien być wymieniany. O jakości płynu decyduje jego lepkość, odporność na wysokie temperatury, właściwości smarne oraz zgodność z pozostałymi elementami układu hamulcowego.

Obecnie na rynku polskim najpopularniejsze są płyny hamulcowe o oznaczeniu DOT 3, DOT 4 i DOT 5,1. Myśląc o poprawie warunków pracy i skuteczności działania aktywnych systemów bezpieczeństwa ABS, ASR czy ESP, Bosch opracował i wprowadził do sprzedaży w styczniu 2005 roku nowy płyn hamulcowy DOT 4 HP. Charakteryzuje się on niskim współczynnikiem lepkości w szerokim zakresie temperatur, dzięki czemu poprawia się działanie hamulców. Lepszy jest również komfort kierowania pojazdem, ponieważ zmniejsza się uczucie "chrobotania" pod pedałem hamulca. Co ważne, nawet w ekstremalnie niskich temperaturach płyn zapewnia poprawne i szybkie działanie systemów bezpieczeństwa.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szykują się miliardowe kary dla producentów aut
Szykują się miliardowe kary dla producentów aut
Ograniczenia emisji CO2 zaplanowane na 2021 rok spowodują miliardy euro kar dla producentów samochodów w Europie - mówią eksperci.