mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zimowe paliwa na stacjach Statoil

Zimowe paliwa na stacjach Statoil

Od 16 listopada na stacjach benzynowych Statoil w całej Polsce rozpocznie się sprzedaż zimowego oleju napędowego spełniającego wymagania techniczne Polskiej Normy PN EN 590. Mając na uwadze zbliżające się mrozy, Statoil zadbał również o kierowców samochodów z silnikami zasilanymi gazem płynnym.

Zimowy olej napędowy będzie w sprzedaży do końca lutego 2004 roku. Jednym z jego najważniejszych parametrów jest temperatura mętnienia, dobrana w taki sposób, aby podczas ochładzania oleju napędowego jak najpóźniej pojawiały się mikroskopijne ciała stałe zwane parafinami. Zimowy diesel wzbogaca się również depresatorami, czyli specjalistycznymi dodatkami wpływającymi na obniżenie kolejnego parametru - temperatury zablokowania zimnego filtra. Jest to istotne, bowiem wraz z obniżaniem się temperatury oleju napędowego drobiny parafin stają się tak duże, że przez filtr paliwa nie przepływa odpowiednia ilość paliwa, co powoduje zakłócenia w pracy silnika, a następnie jego całkowite unieruchomienie.

Większość oleju napędowego zimowego sprzedawanego na stacjach Statoil ma siedmiokrotnie niższą zawartość siarki niż zezwalają na to przepisy prawa polskiego. W ten sposób koncern dba zarówno o środowisko naturalne, jak i o silniki swoich klientów.

W okresie jesienno-zimowym Statoil oferuje wzbogacony autogaz o wyższej zawartości propanu, gwarantujący bezproblemową eksploatację pojazdu. Przy bardzo niskich temperaturach zawartość propanu w autogazie może wynosić nawet do 70 procent.

Wszystkie paliwa Statoil objęte są programem kontroli jakości w miejscu sprzedaży. Inspekcje przeprowadza niezależna szwajcarska firma SGS. Kontrolerzy SGS sprawdzają paliwa na wszystkich stacjach Statoil i mają pełną swobodę w składaniu niezapowiedzianych wizyt. Paliwo pobierane jest bezpośrednio z pistoletów przy dystrybutorach, czyli w miejscu, gdzie trafia ono do klienta. Do końca 2003 roku SGS przeprowadzi około 200 kontroli i wykona około 1000 analiz paliw Statoil.

Badania przeprowadzone przez SGS w roku 2002 wykazały, że Statoil jest dla klientów wiarygodnym i solidnym partnerem handlowym. Wyniki kontroli potwierdziły stabilną, wysoką jakość wszystkich rodzajów paliw Statoil. Zarówno benzyny, jak i olej napędowy oraz autogaz trzymały wszystkie parametry istotne dla żywotności i niezawodności silnika, ekonomiki jazdy oraz zawartości spalin emitowanych do środowiska.

Obecnie Statoil posiada w Polsce około 200 stacji benzynowych. Ponad połowa z nich na w swojej ofercie autogaz.

Komentuj:

~auchan 2010-12-28

ja od zeszłego roku gdy miałem przygodę z zamarzającym paliwem tankuje tylko na Orlenie, tam mam pewność że pilnują dostaw i gdy temperatura spada przywożą odpowiednie paliwo. Czytałem że dodają do paliwa depresator, który wspomaga paliwo i nie pozwala mu zamarznąć

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS to najmocniejszy i najszybszy SUV czeskiej marki. Auto można już zamawiać, bo znane są jego ceny.