mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Zmieniasz opony? Uważaj!

Zmieniasz opony? Uważaj!

Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu, a kwiecień to zwykle czas na zmianę zimowych na letnie. Jednak zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź, czy twoje stare opony nadają się na kolejny sezon. A jeśli planujesz zakup nowych, zastanów się, jakie ogumienie wybrać – nowe czy używane, wąskie czy szerokie, letnie czy całoroczne?

Zmieniasz opony? Uważaj!
Od tego, na jakich oponach zdecydujesz się jeździć w sezonie letnim, zależy nie tylko Twoje bezpieczeństwo, lecz również przyjemność z jazdy. Specjaliści zalecają wymianę opon wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 7 stopni przez kilka dni. Zazwyczaj czas ten przypada na kwiecień, mamy więc jeszcze trochę czasu na sprawdzenie, czy nasze opony letnie nadają się do użytku. A także na ewentualną decyzję o wyborze i zakupie nowych.

Jak sprawdzić opony?

Najważniejszą sprawą w przypadku używanych opon jest sprawdzenie głębokości bieżnika. Opona letnia, której bieżnik jest płytszy niż 3 mm, łatwo traci przyczepność, szczególnie na mokrych nawierzchniach. Do zmierzenia głębokości bieżnika można użyć zwykłej zapałki. Wystarczy włożyć ją w zagłębienie, zaznaczyć głębokość, a następnie zmierzyć zaznaczony odcinek.,

Które opony lepsze?

Jeśli okaże się, że letnie opony z poprzedniego sezonu nie nadają się do użytkowania, koniecznie trzeba sprawić sobie nowe. I tu pojawiają się pierwsze rozterki – kupić nowe, czy używane, szersze czy węższe, letnie czy całoroczne, z bieżnikiem asymetrycznym czy kierunkowym?

Zanim jednak odpowiemy sobie na te pytania, musimy upewnić się, jaki rozmiar opon jest odpowiedni do naszego auta. Informacja o tym jest zapisana na oponie samochodu w postaci ciągu znaków, które oznaczają rozmiar opony, np. 185/60R14. Dla każdego modelu samochodu jego producent przewidział kilka opcjonalnych rozmiarów opon.

Najłatwiej jest sprawdzić to korzystając z wyszukiwarek lub konfiguratorów opon i felg, dostępnych na stronach producentów lub dystrybutorów. Dostępne są również narzędzia wspomagające klienta, jak np. zamienniki opon, które ułatwiają kalkulację rozmiarową, w przypadku, gdy chcemy zastosować inny rozmiar opon od fabrycznego lub homologowanego przez producenta.

Używane czy nowe?
Kolejny dylemat, przed którym stajemy decydując się na zakup opon, to wybór pomiędzy kompletem nowych i używanych. Zdecydowaną zaletą używanych opon jest cena, która jest niższa niż w przypadku nowych. Jednak ich zakup może się wiązać z pewnym ryzykiem. Po pierwsze nie sposób stwierdzić, czy były one odpowiednio eksploatowane, miały właściwe ciśnienie lub były odpowiednio przechowywane poza sezonem. Poza tym opony używane mogą pochodzić z samochodów po wypadkach drogowych i mieć wewnątrz uszkodzenia, których nie widać gołym okiem.

W przypadku opon nowych tego typu zagrożenia nie występują. Może więc warto zapłacić większą cenę za nowe opony i tym samym nie narażać się na ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek związanych z użytkowaniem ogumienia?

Letnie czy całoroczne?

Opony letnie i całoroczne różnią się od siebie rzeźbą bieżnika, mieszanką gumy oraz kształtem. Dlatego w testach i w zestawieniach opony całoroczne porównuje się najczęściej z oponami zimowymi, rzadziej z letnimi. Opony całoroczne wypadają gorzej niż dobre opony sezonowe, ale dobre opony całoroczne osiągają lepsze wyniki niż najtańsze opony sezonowe (np. tzw. „chińskie opony”).
Szersze czy węższe opony na lato?
W pierwszej kolejności należy przestrzegać zaleceń producenta samochodu co do stosowanych rozmiarów. Samodzielne zmiany powinny odbywać się w ramach rozmiarów proponowanych przez producenta, a inne zmiany należy konsultować ze specjalistami.

W przypadku opon letnich szerokość opon ma wpływ na kilka aspektów związanych
z komfortem i bezpieczeństwem jazdy. Zaletą szerszych opon jest krótsza droga hamowania, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Charakteryzują się też lepszą przyczepnością w zakrętach, w porównaniu z węższymi.

Z kolei węższe opony zapewniają wyższy poziom komfortu jazdy i są mniej hałaśliwe. Ponadto mają niższe opory toczenia, co przekłada się na bardziej ekonomiczne zużycie paliwa. Są one także mniej podatne na wpadnięcie w poślizg na mokrej powierzchni i lepiej sprawdzają się podczas jazdy w koleinach. Tak więc węższe opony na lato mają więcej zalet.

Jaką rzeźbę bieżnika wybrać?
Obecnie na rynku dominują dwa typy bieżników: asymetryczne i kierunkowe. Bieżnik kierunkowy układa się w charakterystyczne lejki - często mówi się, że ma kształt litery V. Takie rozwiązanie znacznie poprawia odprowadzanie wody przy opadach deszczu oraz stabilizuje trakcję podczas jazdy na wprost.

Z kolei bieżnik asymetryczny podzielony jest na dwie części: zewnętrzna odpowiada za przyczepność opony na zakrętach, a wewnętrzna odprowadza wodę spod opony. Modele z bieżnikiem asymetrycznym, to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie opony na rynku.
Tematy w artykule: opony opony zimowe opony letnie

Podobne wiadomości:

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Test opon letnich 2016 w auto motor i sport

Aktualności 2016-04-05

Drożej, ale taniej?

auto motor i sport 0000-00-00

Drożej, ale taniej? Lubimy ubijać dobre interesy. Ale w odniesieniu do opon dobry interes może oznaczać kupno opon nieco droższych. Wydaj więcej na opony, które pozwolą Ci na oszczędności na każdym kilometrze, jaki na nich pokonasz. W przeliczeniu na kilometr takie opony mogą być bardziej opłacalne.

Komentuj:

~Anna 2012-06-09

Dzięki! Zadzwonię tam jutro!

~Marek 2012-06-09

Myślę, że znalazłem coś dla Ciebie : ) www.motoricus.com Oprócz opon możesz zlecić im ich montaż w autoryzowanym warsztacie. Myślę, że to powinno rozwiązać twój problem. Następnym razem będzie już łatwiej. : ) Samochód to nie taka trudna sprawa, teraz i tak większość rzeczy już trzeba u mechanika robić, często nawet żarówki, więc nie przejmuj się : ) Będzie dobrze! : )

~Anna 2012-06-09

Hmmm, jest to jakaś myśl - przyjrzę się jutro, bo dziś już nie chce mi się na parking zaglądać, zabawa w sam raz na niedzielę...

~Marek 2012-06-09

Spokojnie, żartowałem. : ) Zacząłbym od zajrzenia w instrukcję samochodu i sprawdzenia parametrów opon. Ostatecznie możesz obejrzeć opony tam też jest zawsze są wypisane dane, które warto znać przy wymianie. Zwłaszcza, jeśli nie robiłaś tego wcześniej. A potem możesz już zacząć szukać w sieci informacji. To już połowa za Tobą. : )

~Anna 2012-06-09

Uwielbiam takie porady, jakby kobieta nie umiała sama sobie poradzić. Ja po prostu nie mam na to czasu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen wprowadza wersje IQ.DRIVE i Offroad
Volkswagen wprowadza wersje IQ.DRIVE i Offroad
IQ.DRIVE i Offroad to dwie nowe wersje specjalne przeznaczone dla wybranych modeli Volkswagena z roku modelowego 2020.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK