1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Testy samochodów >
  4. Czy warto kupić: Fiat Punto II (1999-2005)

Czy warto kupić: Fiat Punto II (1999-2005)

Wśród kierowców czterech kółek znajdzie się duże grono takich dla których samochód to tylko narzędzie pozwalające przemieszczać się z punktu A do punktu B. Ma być tanie w eskploatacji, niewiele kosztować i być do tego solidne. Czy taki właśnie jest Fiat Punto drugiej generacji?

Czy warto kupić: Fiat Punto II (1999-2005)

Bez wątpienia jest to samochód z którym wiele osób zaczynało swoją przygodę z motoryzacją. Chociażby w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Samochód ten służył przeciez nie tak dawno w wielu województwach do nauki jazdy oraz egzaminowania. Był to dobry wybór bowiem jest to auto mało skomplikowane, przez co nie powinniśmy szukać w nim wielu udogodonień jakie znajdziemy u konkrencji. Jednak ma to swoje zalety.

Punto drugiej generacji pojawiło się na rynku na przełomie milenium. Wizualnie auto bardzo mocno odbiega od pierwozoru, ale pod kątem technicznym jest to nadal pierwsza generacja "kropki". W 2003 roku zdecydowano się na face-lifting. Zmieniono dość wyraźnie przedni pas samochodu oraz kilka kosmetycznych detali w pozostałej części nadwozia. Pojawiły się także dwa nowe silniki.

Zanim zdecydujemy się na Punto warto wiedzieć, że często występuje ono z rdzą na wyposażeniu standardowymi. Na początek warto będzie zatem opukać i przyjrzeć się jak wygląda okolica progów i nadkoli. Wielu użytkowników narzeka że bardzo korozyjnym elementem jest miska olejowa. Nie warto jednak wydawać na nią majątku w ASO, bowiem dostępne są zamienniki bardzo dobrej jakości. Żeby zabezpieczyć się przed ewentualnym uszkodzeniem miski olejowej oraz pękającą obudowa alternatora (również częsta przypadłość) warto zainwestować w plastikową osłonę pod silnikiem.

Fiat Punto ma dość prostą konstrukcję, ale mimo tego wystepuje w nim duże ryzyko drobnych usterek z reguły prostych do naprawy. Troszeczkę gorzej będzie jeśli awarii ulegnie czujnik skrętu kół, który współdziała ze wspomaganiem. Jego awaria powoduje wyłączenie serwa. Na szczęście są warsztaty, które potrafią dokonać regeneracji tego elementu za niewielkie pieniądze.

Jeśli chodzi o jakość wykonania wnętrza to za te pieniądze nie powinniśmy mieć żadnych pretensji. Owszem zdarzają się trzaski i piski dochodzące spod plastiku, ale ten egzemplarz już tak ma.

Paleta silników w drugiej generacji Fiata Punto jest bardzo szeroka. Zainteresowani bezawaryjną jazdą powinni wybrać wersję z silnikiem 1,2. Była ona dostępna w dwóch wersjach: 8- i 16-zaworowej.  Generuje 80 koni mechanicznych pozwalając na tanie podróżowanie, szczególnie jak doposażymy go w zasilanie LPG. Jedyne problemy z układem sterującym silnika to defektujący komputer.

Dla fanów jednostek diesla także coś jest. Polecamy zainteresować się motorem o pojemności 1,3. Ze wszystkich czterech dostępnych w gamie pozwala on na najmniej stresową jazdę. Jego spożycie paliwa jest również znikome. Uwaga na silniki 1,9 w których pojawiają się poważne wydatki przy awarii pompy wtryskowej. Dużo samochodów z tymi silnikami jeździło także we flotach. Z reguły są to już egzemplarze z kilkusettysięcznymi przebiegami.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Fiat Punto Wszystko o Fiat
Tematy w artykule: Fiat Fiat Punto czy warto kupić

Podobne wiadomości:

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Fiat Tipo S-Design już w polskich salonach

Aktualności 2017-08-30

Komentuj:

~Pure 2013-03-10

Też polecam www.taniprzeglad.pl szczególnie dla FIAT

~fae 2013-03-09

Kiedyś miałem takie auto. Teraz mam najnowsze punto. Polecam FIATA szczególnie jak znajdziecie fajne ASO i dobre promocje. Polecam: http://www.taniprzeglad.pl/szukaj/?query[brand]=Fiat&query[province]=kujawsko-pomorskie&query[range_of_service]=Wszystkie+promocje&sort=time_from&direction=asc

~on 2011-11-06

do rozwozenia pizzy to sobie wskocz na tesciowa ,grzbiecie jeden

marko1 2011-07-29

do rozwożenia pizzy, dlaczego nie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Klimatyzacja to dziś konieczność - od czego się zaczęło?
Klimatyzacja to dziś konieczność - od czego się zaczęło?
Klimatyzacja jest dziś nieodzownym towarzyszem podróży i standardowym wyposażeniem większości nowych aut. Jak to wszystko się zaczęło?