1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Testy samochodów >
  4. Toyota Mirai - TEST WIDEO

Toyota Mirai - TEST WIDEO

W tym samochodzie zamiast charakterystycznej czarnej chmurki z wydechu może się wydobyć co najwyżej woda, którą podobno można wypić. Mirai oznacza po japońsku przyszłość, a przyszłość motoryzacji ma stać właśnie pod znakiem wodoru. Czy to się uda?

Toyota Mirai - TEST WIDEO

Kiedy Toyota wprowadzała na rynek hybrydowy model Prius, branża motoryzacyjna traktowała tą rewolucję z lekkim dystansem. Teraz z perspektywy możemy oceniać to jako dobry ruch. Po raz kolejny japoński koncern zamierza przybliżyć szerszej publiczności swoją wizję przyszłości w motoryzacji, jaką jest model Mirai.

Toyota Mirai to samochód o napędzie elektrycznym, który prąd generuje z wodoru. Emisja spalin jest zerowa - z rury wydechowej auta wydobywa się jedynie para wodna. Zasięg na jednym tankowaniu zbiorników przekracza 500 km, a jednostka napędowa dostarcza 153 KM maksymalnej mocy, która wystarcza do codziennej jazdy. Toyota jest bardzo pewna swoich rozwiązań. Na nowatorski układ napędowy daje 8-letnią gwarancję z limitem 160 000 km.

Wodór jest paliwem, które można pozyskać zarówno z zasobów naturalnych oraz np. z przetwarzania odpadów ściekowych. Można go także pozyskiwać z wody, w tym poprzez wykorzystanie energii odnawialnej, pochodzącej z elektrowni słonecznych lub wiatrowych.

Co ważne, wodór ma wyraźnie większą od współczesnych akumulatorów gęstość energetyczną, do tego można go relatywnie łatwo przechowywać i transportować.

Jedynym problemem odnośnie modelu Mirai jest dość wysoka cena (w Niemczech od 66 tys. euro) oraz słabo rozwinięta sieć stacji tankowania wodoru.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia testu wideo Toyoty Mirai.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota Toyota Mirai

Podobne wiadomości:

Toyota C-HR w limitowanej edycji Karl Lagerfeld

Toyota C-HR w limitowanej edycji Karl...

Aktualności 2020-05-08

Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w Europie

Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w...

Aktualności 2020-05-12

Komentuj:

~olech 2015-11-26

a więc tak. wodę z mirai można wykorzystać, ma 154 KM, sedan,k tóry ma dużą przestrzeń z przodu i z tyłu a i wygląd ma zachwycający. jeden jedyny minus, nie ma gdzie go tankować w pl. jeżeli przyspieszą ich budowę to kupców nie ptzeba bd szukać ze świecą. sami się zajdą.

~zadowolony 2015-11-24

Nie podobno można wypić, tylko na pewno można wypić. Dzisiaj na Fleet Market można było "zdegustować" tę wodę zaraz po tym jak zrobili to reprezentanci z Toyoty, także mamy jak najbardziej czystą spalinę w Mirai o ile można ją określić mianem spaliny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ładowanie aut elektrycznych - jak to się robi?
Ładowanie aut elektrycznych - jak to się robi?
Proces ładowania ma kluczowe znaczenie dla codziennego użytkowania samochodu elektrycznego. Im krótsza przerwa na ładowanie, tym większa wygoda. Jak wygląda obecnie ładowanie aut elektrycznych?